Aktuality

16. říjen je Světovým dnem záchrany života

11. 10. 2023

Motto: KAŽDÝ ČLOVĚK na světě může ZACHRÁNIT život

Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje zve širokou veřejnost na edukační akci, kterou pořádáme v pondělí 16. října v rámci Světového dne záchrany života. Cílem této kampaně je zvýšit povědomí laické veřejnosti o příznacích srdeční zástavy a potřebě výuky základní resuscitace.

16. ŘÍJNA 2023 v 10:00-16:00 hodin

ČESKÉ BUDĚJOVICE

Hypermarket Globus, vchod „B“ k restauraci


Stát se to může každému z nás, našim nejbližším, kolegovi v práci, kamarádovi při sportu, neznámému člověku na ulici. „Kolaps, ztráta vědomí, lapavé dechy, bezdeší…“, tak to vypadá, když se někomu zastaví srdce.

Srdce je pumpa, která rozvádí okysličenou krev do těla. Pokud se zastaví, dochází během několika málo minut k nevratným změnám a následuje smrt. Není na co čekat, každá vteřina se počítá! Je potřeba začít bojovat o život! Stačí dva jednoduché kroky, které zvládne opravdu každý. Zavolat zdravotnickou záchrannou službu prostřednictvím linky 155 a začít stlačovat hrudník postiženého. Proč? Protože se šance postiženého, bez poskytnutí první pomoci před příjezdem profesionálních záchranářů, rychle zmenšují. Laická resuscitace až trojnásobně zvyšuje naději postiženého na přežití! 

Většina lidí po vzniku srdeční zástavy nepřestane dýchat úplně, ale po dobu několika dalších minut se ještě lapavě nadechuje („jako kapr“). Tento stav vyžaduje okamžité přivolání záchranné služby a neprodlené zahájení resuscitace. Častou příčinou neposkytnutí pomoci bývá nerozpoznání srdeční zástavy nebo obava z vlastního selhání. Pro záchranu postiženého je nejdůležitější kvalitně prováděná nepřímá srdeční masáž. Střed hrudníku musí být stlačován do hloubky 5 až 6 centimetrů frekvencí 100 až 120krát za minutu. Rytmickým stlačováním hrudníku lze rozpohybovat krev transportující kyslík do mozku. Pro přežití dospělých osob se spatřenou srdeční zástavou je i samotná srdeční masáž velmi efektivní a lze ji provádět i bez předchozího nácviku.

Nebuďte lhostejní! Nebojte se zachránit život! Nikdy nevíte, kdy budete sami potřebovat pomoc. Přijďte si to s námi vyzkoušet.

Dne 16. října 2023 od 10:00 do 16:00 hodin u Hypermarketu Globus v Českých Budějovicích se na Vás těší tým Vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS JčK. Seznámí Vás s činností zdravotnického operačního střediska, naučí Vás správně provádět nepřímou srdeční masáž a představí Vám reálné záchranářské vybavení a techniku.


16. říjen je Světovým dnem záchrany života
16. říjen je Světovým dnem záchrany života
16. říjen je Světovým dnem záchrany života