Činnost

Zdravotnické operační středisko

Zdravotnické operační středisko ZZS JčKZdravotnické operační středisko (ZOS) je mozkem řídícím veškerou výjezdovou činnost Zdravotnické záchranné služby JčK (ZZS JčK). Sídlí v budově krajského ředitelství ZZS JčK. ZOS přijímá a vyhodnocuje výzvy na tísňové lince 155, vysílá a koordinuje činnost 55 výjezdových skupin ZZS JčK a poskytuje telefonicky asistovanou neodkladnou resuscitaci či telefonicky asistovanou první pomoc.

Denně je ve službě nepřetržitě 6 operátorů. Jejich práce je velmi psychicky náročná a mnohdy zachraňující lidský život po telefonu. Operátor zůstává s volajícím v kontaktu až do příjezdu posádky ZZS JčK na místo události a předává volajícímu pokyny k záchraně života. V jedné směně přijmou operátoři v průměru 275 příchozích hovorů na tísňovou linku, vyřídí 112 radiorelací a vyšlou 118 výjezdů.

ZOS disponuje nejmodernějšími telekomunikačními a navigačními technologiemi, které umožňují rychlou a efektivní spolupráci s ostatními operačními středisky složek IZS – Policií a Hasiči. Dále spolupracujeme s Horskou službou Šumava a subjekty na vodní nádrži Lipno a Orlík.

Významnou oblastí, kterou má operátor rovněž k dispozici je databáze automatizovaných externích defibrilátorů a evidence všech tzv. „first responderů“. First responder je proškolený laik v poskytovaní kardiopulmonální resuscitace. Jejich nasazení operátoři rozhodují v případech vzniku náhlé zástavy oběhu kdekoliv na území JčK, kdy je aktuální dosažení pacienta rychlejší než dojezd posádky ZZS JčK. V tomto projektu spolupracujeme s hasiči, policisty a dalšími subjekty.