Činnost

Historie LZS Kryštof 13

Provoz Letecké záchranné služby v Českých Budějovicích s volacím znakem Kryštof 13 byl oficiálně zahájen 1. května 1991. Prvním provozovatelem vrtulníků byla Armáda České republiky, a to až do roku 1994. Zdravotnický personál a vybavení zajišťovala Nemocnice České Budějovice jejíž součástí tehdy byla i záchranná služba. Základna LZS se nacházela v areálu vojenského letiště Planá u Českých Budějovic. Primární zásahy se létali vrtulníky typu Mi-2 a na sekundární lety se využívali vrtulníky Mi-8. Nelze opomenout velké množství práce, kterou odvedly vrtulníky Mi-8 a jejich posádky z Armády ČR. Ještě před oficiálním zahájením provozu LZS, od 1.9.1990 do druhé poloviny roku 1991, prováděly výhradně mezinemocniční transporty pacientů.

V letech 1995–2003 převzala provozování vrtulníků LZS Kryštof 13 firma Helicopter s. r. o. a základna byla přesunuta na letiště Hosín. Zdravotnickou část posádky a její vybavení zajišťovalo Územní středisko záchranné služby v Českých Budějovicích. V prvním půlroce se ještě létalo s vrtulníkem Mi-2 a pak se přešlo na vrtulník typu PLZ Kania (výrobce PLZ Swidnik, Polsko). V roce 1998 byl ve spolupráci s Zásahovou jednotkou Policie ČR zahájen výcvik pro zaměstnanců Záchranné služby České Budějovice pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou za využití vrtulníku.

Na základě výběrového řízení v roce 2004 přebírá provozování vrtulníku Kryštof 13 další soukromý provozovatel, společnost ALFA-HELICOPTER, spol. s r.o. (dále jen AH) tato spolupráce trvala celých třináct let. V prvním roce jsme létali s vrtulníkem typ Bell 206L a od roku 2005 s typem Bell 427. Se změnou provozovatele došlo i ke změně koncepce výcviku leteckých záchranářů. Byla vypracována směrnice a zahájen intenzivní výcvik, na jeho konci, po složení zkoušek, získali naši záchranáři oficiální kvalifikaci Letecký záchranář. V roce 2011 proběhla reorganizace zdravotnické části posádek LZS ve smyslu redukce počtu personálu. Společnost AH se zaměřila na zkvalitnění bezpečnosti práce spolupráci v rámci posádky a vzdělání posádek LZS. Každoročně zajišťovala školení posádek HEMS. Zorganizovala pro LZS týmy školení ACRM (Aeromedical Crew Resource Management) a další školení vyplývající z leteckých předpisů (DANGER GUDS, SECURITY). Veškeré tyto činnosti dotovala společnost AH ze svého zisku.

Na jaře roku 2014 byla zahájena výstavba nové základny LZS na letišti Planá u Českých Budějovic a v červenci 2015 byla zdárně dokončena. Od srpna 2015 pak létal Kryštof 13 z nové nejmodernější základny v ČR. Radost z nového zázemí bohužel netrvala dlouho. Od 1. 1. 2017 na základě rozhodnutí vlády České republiky přešlo provozování Letecké záchranné služby v Jihočeském kraji pod Armádu ČR. Letecká základna v Plané u Českých Budějovic byla uzavřena a provoz LZS Kryštof 13 se přesunul na vojenské letiště v Bechyni.

 

 

ke stažení

Historie LZS Č. Budějovice v letech 1991–2011 (128,74 kB)

Fotoalbum (18,14 MB) mapující provoz LZS Č. Budějovice v letech 1991–2010

Almanach 20. let Letecké záchranné služby (5,24 MB)- sborník vypracovaný ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou kraje Vysočina a společností ALFA-HELICOPTER, spol. s r. o. k dvacátému výročí zahájení provozu

Statistika vzletů LZS Č. Budějovice za období 1991–2016 (683,33 kB)