Aktuality

IX. ročník udílení cen AZZS ČR

26. 10. 2022

Po náročném pandemickém období přinesl rok 2022 určité uvolnění, a tak se mohlo opět uskutečnit osobní předání ocenění letošním nominantům na cenu Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR. Předání proběhlo 26.10.2022 v rámci XXVIII. Dostálových dnů urgentní medicíny v Ostravě.

Na základě návrhů jednotlivých krajských zdravotnických záchranných služeb byli oceněni zástupci zdravotnických i nezdravotnických profesí, které na záchranných službách působí. Všichni jsou důležitým článkem řetězce, všichni odvádí skvělou práci a plným právem si tak zaslouží naše poděkování.

Cenu nominovaným osobnostem předali prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb MUDr. Marek Slabý a ředitel Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje MUDr. Roman Gřegoř.

ZZS Jihočeského kraje nominovala MUDr. Jana Jakuba Hájka a Mgr. Jiřího Majstra - členy Letecké záchranné služby Jihočeského kraje za vysoce profesionální výkon při záchraně utonulého batolete v náročných podmínkách.

Jmenovaní zaměstnanci byli členy výjezdové skupiny Letecké záchranné služby JčK, která 1. prosince 2021 ve večerních hodinách zasahovala společně s pozemními posádkami u tonutí dvou osob v řece. Jednalo se o noční let za využití optiky pro noční vidění s přistáním do neznámého terénu.

Při dosažení místa zásahu posádkou LZS již byla žena a dítě batolecího věku vytažena z vody na břeh. Tým LZS ihned převzal od pozemní posádky ZZS probíhající kardiopulmonální resuscitaci batolete. Lékař u něj indikoval zajištění dýchací cesty a intraoseální vstup do cévního řečiště. Vstupní tělesná teplota dítěte 21,8 °C svědčila o těžké hypotermii, proto byl algoritmus KPR přizpůsoben pro hypotermického pacienta. Po dvaceti minutách KPR se na EKG objevila elektrická aktivita bez mechanické odpovědi srdce (PEA). MUDr. Hájkovi se podařilo vyjednat přijetí pacienta na speciální pracoviště, které disponuje extrakorporální membránovou oxygenací oběhu (ECMO). Za kontinuální manuální resuscitace byl malý pacient posádkou LZS transportován do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Předání batolete ECMO týmu vedenému prof. MUDr. Bělohlávkem proběhlo rychle, hladce a vstřícně. Během několika minut bylo dítě napojeno na mimotělní oběh a po třech týdnech intenzivní péče přeloženo do nemocnice v místě bydliště. Aktuálně je dítě v následné péči bez vážného neurologického deficitu.

Z pohledu ZZS JčK se jedná o raritní případ, kdy byla poskytována protrahovaná KPR u těžce podchlazeného dítěte s následným úspěšným zajištěním speciální nemocniční intenzivní péče, vedoucí k spontánní obnově oběhu.

IX. ročník udílení cen AZZS ČR
IX. ročník udílení cen AZZS ČR
IX. ročník udílení cen AZZS ČR
IX. ročník udílení cen AZZS ČR
IX. ročník udílení cen AZZS ČR
IX. ročník udílení cen AZZS ČR
IX. ročník udílení cen AZZS ČR
IX. ročník udílení cen AZZS ČR