Aktuality

Mattoni 1/2Maraton České Budějovice

05. 06. 2022

První červnovou sobotu zajišťovala Zdravotnická záchranná služba JčK zdravotnickou asistenci na jubilejním desátém ročníku Mattoni ½Maratonu v Českých Budějovicích. Profesionální zdravotní péči pro závodníky zajišťoval jeden lékař a osmnáct záchranářů s pěti sanitními vozidly a vozidlem pro řešení následků mimořádných událostí. Provoz Zdravotnického operačního střediska byl posílen o jednoho operátora.

Na Náměstí Přemysla Otakara II. jsme připravili zázemí za pomoci vozidla pro řešení následků mimořádných událostí a tří stanů. Trvale zde byl přítomen lékař s týmem záchranářů a jedno sanitní vozidlo. Další čtyři výjezdové skupiny byly rozmístěny na strategických místech podél trati závodu.

Desátý ročník Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice celkem běželo téměř 4 tisíce závodníků. Rodinný běh odstartoval v 17:00 hodin ještě do velmi teplého a dusného počasí. Start hlavního závodu v 19:00 hodin provázel hustý asi desetiminutový déšť, po kterém se vzduch pročisti a příjemně se ochladilo. Díky tomu bylo zajištění zdravotnické asistence mnohem klidnější. Celkem jsme ošetřili šest závodníků a jednoho člena organizačního týmu.

Záchranáři přímo na trati ošetřili pouze dva lehce zraněné. Další čtyři běžci potřebovali zdravotní péči až po proběhnutí cílem. Zdravotní stav tří osob si vyžádal transport do nemocnice. Ostatní pacienti byli zaléčeni přímo v prostoru zdravotnického zázemí na náměstí. Po rehydrataci a odpočinku se jejich stav upravil natolik, že mohli být propuštěni domů. Příčinou zdravotních potíží byly kolapsové stavy z vyčerpání, křečové stavy způsobené nerovnováhou minerálů v organismu a úrazy.