Aktuality

Půlmaraton České Budějovice 2021 pohledem záchranářů

24. 10. 2021

V sobotu 23. října zajišťovala Zdravotnická záchranná služba JčK asistenci na devátém ročníku běžeckého závodu Mattoni 1/2 Maraton České Budějovice. Profesionální zdravotní péči pro závodníky zabezpečovalo osmnáct záchranářů a jedna lékařka s pěti sanitními vozy a vozidlem pro řešení následků mimořádných událostí. Zároveň byl posílen provoz Zdravotnického operačního střediska o jednoho operátora.

Zázemí pro práci záchranářů bylo vytvořeno, za pomoci vozidla pro řešení následků mimořádných událostí a stanů, přímo u cíle závodu na náměstí Přemysla Otakara II. Trvale zde byl přítomen lékař s týmem záchranářů a dvě sanitní vozidla. Další tři výjezdové skupiny byly rozmístěny na strategických místech podél trati závodu.

V předchozích letech se závod vždy konal v první červnovou sobotu a průměrné teploty se pohybovaly nad 24 °C. Tyto náročné podmínky způsobovaly běžcům mnohé zdravotní komplikace. Letošní atypický podzimní termín připravil pro závodníky mnohem příznivější podmínky s teplotami okolo 10°C. To se velmi pozitivně projevilo na zdravotním stavu běžců v průběhu i po skončení závodu. Záchranáři tentokrát ošetřili pouze dva závodníky, kteří utrpěli lehké zranění v oblasti dolní končetiny. Ve srovnáním s minulým ročníkem jde o 90% pokles počtu závodníků potřebujících odbornou zdravotní péči. Přejeme všem sportovcům a pořadatelům stejně příznivé podmínky pro další sportovní klání.