Aktuality

Mobilní aplikace Záchranka - plně funkční v celé ČR

30. 06. 2016

Aplikace záchranka je od 1.7.2016 již plně funkční i na území Jihočeského a Středočeského kraje.

Zdravotnickým záchranným službám tato nová aplikace pro chytré mobilní telefony pomáhá s přesnou lokalizací pacientů již tři měsíce.

V život ohrožující situaci stačí přidržet nouzové tlačítko na displeji. Tímto jednoduchým pohybem se spustí vytáčení linky 155 a současně se z mobilního telefonu odešle zpráva o aktuální zeměpisné poloze volajícího. Což může výrazně urychlit komunikaci s operátorem tísňové linky155, protože v krizové situaci, např. při dopravní nehodě či úrazu v terénu si řada volajících nedokáže vybavit a popsat svou přesnou polohu. Stisknutí tlačítka je v těchto chvílích tím nejjednodušším krokem. Záchranářům tak odpadá často zdlouhavé hledání přesného místa zásahu.

„Správná lokalizace události je pro úspěšný zásah záchranné služby klíčová. V posledních letech prodělala operační střediska záchranky generační obměnu používaných technologií včetně implementace digitálního mapového prostředí, ale lokalizace událostí ve volném terénu stále zůstává závislá převážně na schopnosti volajícího popsat, kde se nachází. Aplikace Záchranka, která je schopná místo události přesně lokalizovat a tuto informaci spolu s tísňovým voláním předat na příslušné operační středisko, představuje vzácně smysluplné využití moderních technologií ve prospěch postižených a bez nadsázky může velmi zásadně přispět k záchraně lidského života.“ MUDr. Ondřej Franěk, Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy

O užitečnosti aplikace svědčí i reference kolegů z dalších krajů. „Za první tři měsíce provozu jsme prostřednictvím mobilní aplikace Záchranka přijali již několik tísňových výzev. Systém nám například výrazně usnadnil dohledání cyklisty, který byl po pádu na nezpevněné lesní komunikaci zmatený a obtížně popisoval svoji polohu,“ říká Petr Matějíčka, vedoucí operačního střediska Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje.

Součástí nouzové zprávy však není jen informace o poloze pacienta. Významná může být i informace o závažných onemocněních, nebo alergiích např. na léky. Tyto údaje si může uživatel v telefonu dopředu vyplnit v rámci nastavení.

Novinkou je úprava aplikace, která umožňuje její plnohodnotné využití také uživatelům se zrakovým handicapem. Integrováním podpory odečítacích funkcí a přidáním zvukových instrukcí je tak nyní systém dostupný opravdu pro každého.

Aplikace nabízí také několik dalších užitečných funkcí. Prostřednictvím „Lokátoru“ mají uživatelé k dispozici aktuální seznam nejbližších nemocnic, pohotovostí a lékáren.

Je zde i interaktivní návod pro poskytnutí první pomoci. Jedná se spíše edukativní záležitost. Například během jízdy v tramvaji si můžete zopakovat základy poskytovaní první pomoci.

Jednoduchým přepnutím aplikace do testovacího režimu si pak každý může vyzkoušet aktivaci Alarmu, tedy volání na 155, nanečisto. Mobilní aplikace je dostupná zdarma pro telefony a hodinky s operačními systémy Apple iOS a Google Android. Na verzi pro Windows telefony vývojáři intenzivně pracují.

Aplikace Záchranka byla vyhlášena jako nejlepší v kategorii "Aplikace pro lepší svět" v rámci ankety Mobilní aplikace roku 2016. Také byla vyhodnocena jako nejpřístupnější aplikace pro nevidomé.

Více informací naleznete zde: http://www.zachrankaapp.cz/

Důležité upozornění:

Uvedení aplikace Záchranka neznamená žádnou změnu v dostupnosti linky 155. Tuto linku je možné i nadále volat z jakéhokoliv telefonu.