Mapa stránek

Jak pomoci

Prvním krokem, jak pomoci je zavolat na linku 155

Nechte se vést operátorem, je to profesionální zdravotník a dokáže vám poskytnout informace, jak nemocného poskytnout potřebnou pomoc.

Zejména u bezprostředně život ohrožujících stavů s Vámi operátor zůstane na lince až do příjezdu posádky záchranné služby. Srozumitelným způsobem vám bude radit, jak správně provádět život zachraňující úkony na místě události, ať už půjde o člověka v bezvědomí, masivní krvácení či náhlý porod. V takové situaci jste v podstatě jeho „prodlouženou rukou“ a společně můžete pomoct zachránit lidský život!

Nepokládejte telefon dříve než operátor. Po ukončení hovoru, telefon, ze kterého jste volali rozhodně nevypínejte a neblokujte dalšími hovory. Může se stát, že vás bude zdravotnické operační středisko ještě kontaktovat.

Vzdělávejte se v poskytování první pomoci

Zorientujte se v problematice první pomoci. Naučte se, jak správně postupovat v případě, že jste svědky náhlého bezvědomí = srdeční zástavy, nebo dalších život ohrožujících situací. Vždy je to jen okamžik a stát se to může každému z nás, tátovi, babičce, kolegovi v práci, neznámému na ulici. Na Vás pak bude záležet, zda postižený nevykrvácí, neudusí se, zda dostane alespoň minimální šanci na přežití.

Na téma poskytování první pomoci již byla zpracována celá řada užitečných publikací, projektů, aplikací i webových stránek. Rádi vám poskytneme několik typů.

Jednoduše a přehledně je PRVNÍ POMOC zpracovaná například v mobilní aplikaci Záchranka.

Z webových stránek určitě stojí za pozornost www.zachrannasluzba.cz. V záložce Pro pacienty naleznete mnoho užitečných informací.

Celorepubliková kampaň – Ty to zvládneš – má na stránkách velmi atraktivně zpracovanou problematiku první pomoci v krátkých poutavých spotech.

První pomoc prožitkem – je název vzdělávacího projektu jehož partnerem je Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje. Projekt je zaměřen na problematiku výuky první pomoci na základních a středních školách. V jeho rámci byly vytvořeny materiály, garantované odborníky z oblasti urgentní medicíny, určené k výuce problematiky první pomoci pro žáky základních a středních škol. Nyní jsou volně dostupné na webové stránce projektu zde.

Publikace „První pomoc pro školy“ ve formátu PDF (3,25 MB)