Mapa stránek

Typy výjezdových skupin ZZS JčK

Rychlá zdravotnická pomoc

Rychlá zdravotnická pomoc (RZP)

Dvoučlenná výjezdová skupina jejíž tým tvoří zdravotnický záchranář (absolvent specializovaného pomaturitního studia vyšší odborné nebo vysoké školy) nebo zdravotní sestra se specializací a řidič záchranář. RZP skupina jezdí velkým sanitním vozidlem umožňujícím transport pacienta. Vozidlo je vybaveno všemi potřebnými zdravotnickými přístroji, léky a materiálem k vyšetření, ošetření a zajištění pacienta v kritickém stavu. Výjezdové skupiny RZP se podílí přibližně na 77 % zásahů výjezdových skupin ZZS JčK.

Rychlá lékařská pomoc (RLP)

Tříčlenná výjezdová skupinu jejíž tým tvoří lékař, zdravotnický záchranář (absolvent specializovaného pomaturitního studia vyšší odborné nebo vysoké školy) nebo zdravotní sestra se specializací a řidič záchranář. RLP skupina jezdí velkým sanitním vozidlem umožňujícím transport pacienta. Vozidlo je vybaveno všemi potřebnými zdravotnickými přístroji, léky a materiálem k vyšetření, ošetření a zajištění pacienta v kritickém stavu. Výjezdové skupiny RLP se podílí přibližně na 7 % zásahů výjezdových skupin ZZS JčK.

Rendez-vous (RV)

Dvoučlenná výjezdová skupinu jejíž tým tvoří lékař a zdravotnický záchranář. RV vozidlo je vybaveno stejně jako velká sanita veškerými potřebnými zdravotnickými přístroji, léky a materiálem, ale nelze jím pacienta transportovat. Výjezdové skupiny RV se podílí přibližně na 16 % zásahů výjezdových skupin ZZS JčK.

Rendez-vous je potkávací sytém výjezdů, kdy lékař přijíždí k pacientovi v malém osobním vozidle a setkává se zde s posádkou RZP. Lékař na místě provede všechny zákroky a lékařské výkony potřebné k odvrácení život ohrožujícího stavu. Stabilizovaný pacient je pak do nemocnice transportován výjezdovou skupinou RZP a lékař může vyjet na další zásah. Díky tomu je zachován přístup lékaře v přednemocniční neodkladné péči k co největšímu počtu pacientů. RV vozidlo zajišťuje dosah lékaře na větším území pro několik výjezdových skupin RZP.

Letecká záchranná služba (LZS)

Posádka Letecké záchranné služby zasahuje ve složení pilot, lékař a letecký záchranář s kvalifikací technického člena posádky. Služba je poskytovaná v nepřetržitém režimu 24/7 (24 hodin denně, 7 dní v týdnu). Provozovatelem vrtulníku je společnost DSA a.s. LZS se podílí přibližně na 1 % zásahů ZZS JčK.