Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje


První pomoc

Každý občan, který se stane svědkem události, kdy je třeba poskytnout pomoc, by na to měl být připraven. Připraven morálně, psychicky, teoreticky a také prakticky. Stát se to může každému z Vás. Na Vás pak bude záležet, zda postižený nevykrvácí, neudusí se, nebude trpět víc než je nutné, zda dostane alespoň minimální šanci na zachování tzv. základních životních funkcí (vědomí, dýchání, krevní oběh).

V situaci, kdy dojde u člověka k zástavě krevního oběhu, zbývá na záchranu jeho života doslova pouze několik minut. Mozkové buňky bez kyslíku začínají během 3-5 minut velmi rychle odumírat. Uvědomte si, že za běžného provozu přijede posádka Záchranné služby na místo události v průměru za 10 minut. Pouze okamžitě poskytnutá a kvalitně prováděná laická resuscitace dokáže z části nahradit životní funkce postiženého a on má šanci přežít.

Ale i v případech, ve kterých nejde bezprostředně o život, má kvalitně provedená první pomoc svůj význam. Postiženému se uleví od bolesti, zmenší se krevní ztráta, pacient se zklidní. Zkrátí se doba celkového léčení, zmenší se pravděpodobnost komplikací.

Jestliže teprve teď hledáte odpověď na otázku: "Co mám dělat?", pak zanechte čtení a raději zavolejte na tísňovou linku 155. Zde Vám budou poskytnuty potřebné rady a pomoc.

Jestliže však hledáte zdroj informací, jak se naučit První pomoc, pak Vám rádi poskytneme pár tipů. Na trhu i internetu je nepřeberné množství více či méně kvalitních informací. Zaplatit si můžete také kurz od mnoha organizací a lektorů. Záleží jen na Vás, jakou formu si zvolíte. A pospěšte si, statistika je neúprosná!

 

Pro začátek pár užitečných odkazů: