Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje


Archiv 2018

Záchranáři varují!

(datum: 03. 03. 2018 | autor: admin)

VZHLEDM K ROSTOUCÍM TEPLOTÁM VZDUCHU DŮRAZNĚ VARUJEME PŘED VSTUPEM NA LED NA PŘÍRODNÍCH VODNÍCH PLOCHÁCH!

Složky Integrovaného záchranného systému v Jihočeském kraji dnes opět zachraňovaly propadlé bruslaře. V odpoledních hodinách na Orlické přehradě před Žďákovským mostem se pod  jedním bruslařem prolomil led. Než se k tonoucímu muži dostali záchranáři zmizel pod ledem. Tělo doposud nebylo nalezeno. Jen o několik minut později se u Orlického zámku prolomil led hned pod dvěma bruslaři. Oba měli štěstí, podařilo se jim udržet okraje ledu. Hasiči muže i ženu středního věku vytáhli na břeh. Zde si je převzaly do péče posádky Zdravotnické záchranné služby JčK. Oba pacienti byli silně podchlazeni. Zdravotníci jim poskytli nezbytnou neodkladnou péči a transportovali je na jednotku intenzivní péče do písecké nemocnice.

LED NENÍ JIŽ DOSTATEČNĚ PEVNÝ. ZVAŽTE NA ZÁKLADĚ DNEŠNÍ TRAGÉDIE, ZDA NA NEBEZPEČNÝ LED VSTOUPÍTE VY NEBO VAŠE DĚTI.

Již ve čtvrtek zachraňovaly složky IZS na Otavě u Písku dva bruslaře propadlé pod led (viz níže).

1.3.2018 se na řece Otavě u obce Hradiště se pod bruslaři prolomil led.

Zdravotnické operační středisko ZZS JčK přijalo ve čtvrtek odpoledne na linku 155 informaci o propadnutí osoby do ledové vody uprostřed řeky. K nehodě došlo u Písku na řece Otavě, asi dva kilometry před Václavským jezem, v místě obtížně dostupném pro pozemními posádky. Operátor ZZS JčK správně vyhodnotil situaci a neprodleně aktivoval Leteckou záchrannou službu Bechyně s požadavkem na zásah v nepřístupném terénu. Souběžně na místo vyrazily i jednotka HZS Písek a pozemní posádka ZZS JčK.

Posádka Letecké záchranné služby (LZS) se již během letu vystrojila na záchranu z vody za pomoci palubního jeřábu. Při příletu do prostoru zásahu a po rekognoskaci situace, bylo zřejmé, že se svědkům nehody již podařilo vytáhnout bruslaře z vody na břeh. Avšak nebyl zde prostor pro přistání vrtulníku a ani přístupová cesta pro pozemní složky IZS.

K pacientovi proto byli, za pomoci palubního jeřábu, postupně spuštěni civilní letecká záchranářka a armádní lékař. Dole si přebrali do péče silně podchlazeného muže, který si stěžoval si na bolest ramene. Po rychlém vyšetření a poskytnutí nezbytné péče ho uložili do vakuové matrace a transportní sítě.

Na místě lékař ještě vyšetřil bruslařku, která se také probořila pod led. Žena měla více štěstí, do vody zapadla pouze po pás a byla jen lehce podchlazená. O její transport na druhý břeh se postarali hasiči. Posádka Zdravotnické záchranné služby pacientku ošetřila a převezla do písecké nemocnice. Mezitím již byl lékař LZS za pomoci palubního jeřábu vytažen do vrtulníku a letecká záchranářka zajistila vyzdvižení a transport podchlazeného muže pod vrtulníkem na blízkou louku. Zde byl pacient přemístěn na palubu vrtulníku a transportován ve stabilizovaném stavu do českobudějovické nemocnice.

Jen díky duchapřítomnosti svědků a velmi dobré spolupráci všech zasahujících složek se obešla tato nehoda bez následků na životech. Událost je varovným příkladem pro všechny milovníky bruslení na přírodních vodních plochách. I přes silné mrazy v posledních dnech nemusí být led, a to zejména na tekoucí vodě, dostatečně pevný!