Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje


Archiv 2017

Mattoni 1/2 Maraton České Budějovice 2017

(datum: 04. 06. 2017 | autor: admin)

Tuto sobotu zajišťovala Zdravotnická záchranná služba JčK asistenci na šestém ročníku běžeckého závodu Mattoni 1/2 Maraton České Budějovice.  Profesionální zdravotní péči pro závodníky zajišťovalo sedmnáct záchranářů, dva lékaři, sedm sanitních vozidel, jedno vozidlo RV a vozidlo pro řešení následků mimořádných událostí. Zároveň byl posílen provoz Zdravotnického operačního střediska o jednoho operátora. Letošní novinkou v zajištění péče o závodníky byly čtyři mobilní cyklohlídky vybavené automatickými externími defibrilátory. Jednalo se o čtyři studentky zdravotnické školy, které proškolili naši lektoři ze vzdělávacího a výcvikového střediska.

Zázemí pro práci záchranářů bylo vytvořeno, za pomoci vozidla pro řešení následků mimořádných událostí a tří stanů, přímo u cíle závodu na náměstí Přemysla Otakara II. Přistavena zde byla i dvě sanitní vozidla a malé osobní auto RV, pro rychlý přesun lékaře. Dalších pět výjezdových skupin jsme rozmístili na strategických místech podél trati závodu.

Teplé a dusné počasí, panující v den závodu, připravilo běžců náročné podmínky. Trať dm rodinného běhu dlouhou 3,5 km bez komplikací zdolalo na 3000 malých i velkých závodníků. V 18:30 odstartoval hlavní závod. Na trasu dlouhou 21 km vyrazilo 3 500 běžců. První zdravotní komplikace závodníků se objevily zhruba po 75 minutách běhu. S přibývajícími minutami pak množství běžců potřebujících péči záchranářů průběžně narůstalo. Celkem záchranáři ZZS JčK ošetřili devatenáct závodníků. V drtivé většině byly příčinou zdravotních obtíží kolapsové stavy a křeče z vyčerpání, přehřátí a ztráty minerálů. Zdravotní stav devíti závodníků si vyžádal transport do nemocnice. Deset běžců bylo zaléčeno přímo v prostoru zdravotnického zázemí na náměstí a po stabilizaci stavu propuštěno domů.

Fotogalerie