Aktuality 2020

Nová výjezdová základna ZZS JčK v Českých Budějovicích

(datum: 25. 06. 2019 | autor: admin)

Nová výjezdová základna na sídlišti VltavaZdravotnická záchranná služba JčK zahájila v Českých Budějovicích provoz nové výjezdové základny na sídlišti Vltava. Slavnostní otevření nových prostor pro českobudějovické záchranáře proběhlo 25. června 2019 za přítomnosti hejtmanky Jihočeského kraje Mgr. Ivany Stráské, primátora města České Budějovice Ing. Jiřího Svobody, ředitele ZZS JčK MUDr. Marka Slabého a dalších významných hostů.

Otevření další výjezdové základny bylo plánováno již delší dobu v rámci efektivního plošného pokrytí území krajského města posádkami zdravotnické záchranné služby, současně se sílícím tlakem na zvýšení počtu posádek na území města z důvodu trvajícího nárůstu počtu výjezdů. Českobudějovičtí záchranáři aktuálně v průměru zasahují 70 x za 24 hodin.

Přibližně před rokem představitelé Zdravotnické záchranné služby JčK oslovili vedení magistrátu statutárního města České Budějovice, zdali by nebylo možné nalézt vhodné prostory v oblasti s nejhustším osídlením, tedy sídliště Máj, Vltava a Šumava, nejlépe na pomezí těchto míst. Hlavním záměrem bylo zkrácení dojezdových časů tím, že posádka nebude muset při zásazích překonávat kolony na hlavních komunikacích vedoucích do těchto lokalit.

Slavnostní otevírání nové výjezdové základnyStřihání pásky při otevírání výjezdové základny VltavaSlavnostní přípitek

Vedení magistrátu, potažmo vedení Správy domů se k problému postavili velice vstřícně a konstruktivně a po nedlouhém hledání byla vytipována budova v Bezdrevské ulici. Zde již dříve záchranná služba sídlila, ale před pěti lety záchranáři museli nevyhovující prostory opustit. Po projednání s paní hejtmankou Stráskou a panem primátorem Svobodou bylo dohodnuto, že magistrát provede na vlastní náklady rekonstrukci vytipovaného objektu a vybuduje zázemí pro výjezdovou základnu včetně garážového stání pro sanitní vozidlo. Zdravotnická záchranná služba JčK pak bude v těchto prostorách nájemníkem. Jakmile bylo rozhodnuto, jednatel Správy domů pan Mgr. Jiří Šindelář nechal zpracovat projektovou dokumentaci a velmi záhy i veřejnou zakázku na dodavatele stavby. „Rekonstrukce byla dokončena na konci dubna a stála 2,6 milionu korun,“ doplnil primátor Jiří Svoboda.

V době stavby ZZS JčK přijala dostatek nových záchranářů a vytvořila další posádku na základně v Českých Budějovicích, která nyní plynule přechází do nově vybudované základny. Na území Českých Budějovic tedy operují nyní 2 lékařské a 6 nelékařských posádek ZZS, které jsou rozmístěny tak, aby dojezdové časy do jednotlivých částí a příměstských oblastí byly co nejkratší a jejich využití, pokud možno co nejefektivnější a respektující svízelnou dopravní situaci ve městě.

Zdravotnická záchranná služba JčK tak k červenci 2019 provozuje 32 výjezdových základen + základnu LZS Bechyně, z nichž zasahuje 55 výjezdových skupin v průměru 220 x za den.

Současný stav výjezdových skupin ZZS JčK v Českých Budějovicích:

 

Fotogalerie

Návrat