Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje


Technická specifikace vozu

Vůz na podvozku Iveco Daily 4x4

Model Daily 4x4 se zrodil z rozsáhlých zkušeností Iveco s vozidly pro těžký terén ve všech hmotnostních kategoriích. Nabízí nejlepší kombinaci užitečného zatížení a výkonnosti v terénu v kategorii lehkých nákladních vozidel. Daily 4x4 je výsledkem nekompromisního nastavení pro terén:

 • rám odvozený od nákladního vozidla (ze speciální oceli s 5mm silným C profilem), díky kterému je vozidlo s určitými úpravami vhodné i pro speciální použití
 • trvalý pohon všech kol se třemi inteligentně zapínanými a vypínanými uzávěrkami diferenciálu
 • 24 dopředných převodových stupňů a 4 zpátečky, z toho 12+2 plně synchronizovaných prosmíšené cesty a 12+2 plně synchronizovaných plíživých
 • tuhé nápravy s parabolickým odpružením s vysokým zkřížením.

Díky svým parametrům Daily 4x4 zaručuje výkonnost skutečně terénního vozidla:

 • přední nájezdový úhel 51°
 • zadní nájezdový úhel 31° pro krátký rozvor a 27° pro dlouhý rozvor
 • zadní nájezdový úhel (se zvednutou zadní zábranou) 42° pro krátký rozvor a 36° pro dlouhý rozvor
 • hloubka brodění až 700 mm

Existují dvě verze celkové hmotnosti vozidla:

 • 3,5 t (maximální zatížení 2 250 kg na přední nápravě a 2 800 kg na zadní nápravě)
 • 5,5 t (maximální zatížení 2 450 kg na přední nápravě a 3 700 kg na zadní nápravě)

Speciální řešení pro použití v terénu

Iveco Daily 4x4 je vozidlo vybavené trvalým pohonem všech kol s uzavíratelným děličem momentu. Základní rozdělení točivého momentu 32 % na přední nápravu a 68 % na zadní je navrženo za účelem dosažení správných jízdních vlastností v libovolném terénu.
6-stupňová převodovka (šestý stupeň je rychloběh) je spojena s centrální rozdělovací převodovkou se dvěma specifickými převody za účelem dosažení:

 • 24 dopředných převodových stupňů: 12 pro smíšené cesty a 12 plíživý rozsah (6x2 + 6x2)
 • 4 zpátečky

Za pohybu lze řadit 12 stupňů systémem 6 základních převodů a redukční spliter, zatímco plíživý redukční převod, pro použití v komunálních aplikacích nebo v náročnějším terénu se řadí za klidu. Zapínání a vypínání třech uzávěrek diferenciálu ovládá elektronická řídicí jednotka a pomocí tlačítek na palubní desce je může řidič aktivovat za pohybu.
Zavěšení kol modelu Daily 4x4 je zvlášť vhodné pro použití v terénu. Parabolické podélné listové pružiny jsou vysoce flexibilní a mají dostatečný zdvih. Tuhé nápravy zaručují stabilitu a trakci v náročném terénu. Teleskopické tlumiče a příčné stabilizátory zajišťují skvělou výkonnost v libovolném terénu a svahu bez snížení nosnosti.

Bezpečnost v extrémních podmínkách

Na nerovných a prudce svažitých cestách je kvalita brzdového systému pro bezpečnost rozhodující. Brzdový systém je hydraulický s podtlakovým posilovačem brzd. Přední kotoučové brzdy jsou kombinovány se zadními bubnovými brzdami, parkovací brzda působí na zadní kola.

V nejnáročnějších situacích při brzdění a manévrování ABS (k dispozici jako volitelná výbava) zkracuje brzdnou vzdálenost a udržuje směr vozidla. Při práci v náročném terénu se ABS automaticky deaktivuje zapnutím uzávěrek a aktivuje při překročení nastavené rychlosti.
Daily 4x4 také využívá speciální řešení pro použití v terénu, například zábranu proti podjetí (odblokovatelná), externí stupačky, přibližovací zrcátko a speciální madla, jako pomoc pro nastupování a vystupování z kabiny.

Motor Iveco 3.0 HPT

Přeplňovaný čtyřválec s mezichladičem, DOHC, elektronicky řízené vysokotlaké vstřikování CommonRail, turbodmychadlo VGT, maximální výkon 130 kW/3500 ot/min., max. krouticí moment 400 Nm/1250 ot/min, zdvojený setrvačník, bezúdržbový rozvodový řetěz. Suchý filtr vzduchu s indikací znečištění.

Spojka

Suchá jednokotoučová s hydraulickým ovládáním a samočinným vymezováním vůle.

Redukční dělící převodovka

Za jízdy řazený dvoustupňový split 1- 1.25 (půlka) pro optimalizaci pracovních otáček. Za klidu řazený rozsah silnice/terén 1- 3.0 pro nízké rychlosti a velkou trakční sílu v těžkém terénu. Stálý pohon všech kol s centrálním dělicím diferenciálem. Za jízdy elektrohydraulicky zavíraný diferenciál centrální a diferenciál zadní nápravy (na přání přední nápravy).
Celkově 12 převodů „silničních“ a 12 převodů „terénních“.

Technický list IVECO Daily 55SI8W 4x4