Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje


Archiv 2019

(datum: 19. 12. 2019 | autor: Bc. Petra Kafková)
Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje přeje všem klidné Vánoční svátky a pevné zdraví v roce 2020

(datum: 12. 12. 2019 | autor: Bc. Petra Kafková)

českobudějovický babyboxDnes 12.12.2019 v půl jedenácté se na Zdravotnické operačním středisku ZZS JčK rozezněl alarm a na monitoru se objevil obrázek dítěte v do Babyboxu. Operátoři k boxu okamžitě vyslali zdravotnický personál ZZS JčK. Záchranáři zde nalezli zdravého, dobře ošetřeného, novorozeného chlapečka. Po základním lékařském vyšetření byl chlapec převezen do Českobudějovické nemocnice a předána do péče kolegům z neonatologického oddělení.

V Českých Budějovicích funguje babybox od 25.dubna 2012 a je umístěn přímo na budově Zdravotnické záchranné služby. Provoz schránky je řízen počítačem a box je propojen se zdravotnickým operačním střediskem, kde se okamžitě po vložení dítěte rozsvítí obrazovka počítače, dojde ke spuštění zvukového i obrazového záznamu. Současně babybox rozešle SMS osobám k tomu oprávněným a na vybraných telefonech i vyzvání.

První dítě bylo do českobudějovického babyboxu vloženo v říjnu 2018. Jednalo se o zdravou holčičku, která od Ludvíka Hesse, zakladatele babyboxů, dostala jméno Ivanka, na počest paní hejtmanky Ivany Stráské. Ludvík Hess dnes nalezeného chlapečka pojmenoval Marek po řediteli ZZS JčK Marku Slabém. "Mareček je letošním 18. děťátkem v babyboxu. Ať žije Marek! Ať žijí Markové oba!" uvedl Ludvík Hess. Doplnil, že se  babyboxy v České republice již dohromady zachránily 198. dětí.


(datum: 06. 11. 2019 | autor: Bc. Petra Kafková)

Fotografie vozidel složek IZS v areálu Zámku Hluboká nad Vltavou4. listopadu proběhlo ojedinělé cvičení složek integrovaného záchranného systému Jihočeského kraje a Národního památkového ústavu s názvem „Zámek Hluboká 2019“. Cvičení bylo záměrně naplánováno v prostorách jednoho z nejcennějších jihočeských klenotů Zámku Hluboká nad Vltavou. Zámek je dominantou Jihočeského kraje a patří k nejnavštěvovanějším památkám. V sezóně je zde denně až 2000 návštěvníků, a právě proto bylo téměř výzvou zaměřit se na bezpečnost a ochranu jeho návštěvníků.

Prvotním úkolem cvičících složek bylo vyřešit nález nástražného výbušného systému na nádvoří zámku. Situace na místě však velmi rychle gradovala. V průběhu evakuace návštěvníků došlo k výbuchu nastraženého předmětu a ke zranění dvou desítek návštěvníků, kteří ještě nestačili zámek opustit. Záchranné složky tak musely souběžně řešit záchranu velkého počtu zraněných osob, hašení po výbuchu, likvidaci dalšího nástražného systému, který se objevil při pyrotechnické prohlídce a eliminaci pachatele.


(datum: 15. 10. 2019 | autor: Bc. Petra Kafková)

Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje zve širokou veřejnost na edukační akci, kterou pořádáme ve středu 16. října na Lannově třídě v Českých Budějovicích.

Stát se to může každému z nás bez ohledu na věk - našim nejbližším, kolegovi v práci, kamarádovi při sportu, někomu na ulici. Kolaps, bezvědomí, bezdeší… Tak to vypadá, když dojde k srdeční zástavě.

Leták světový den záchrany životaLeták- postup při srdeční zástavě, zkontroluj dýchání, zavolej na linku 155, stlačuj hrudník postiženého

(datum: 10. 10. 2019 | autor: Bc. Petra Kafková)

Záchranáři připravují transport zraněnéhoJeden z turistů během prohlídky areálu Státního hradu Landštejn opustil vytýčenou návštěvnickou trasu a v důsledku své neopatrnosti se zřítil z ochozu jedné z hradních věží, tzv. donjonu, a spadl z výše asi 10 m. Pád návštěvníka byl zpozorován skupinou opodál stojících turistů, kteří neprodleně informovali kastelánku hradu a záchranné složky. Takovýto byl námět cvičení složek IZS, které proběhlo ve středu 9. října 2019 v areálu Státního hradu Landštejn.

Po vyrozumění základních složek IZS vyjíždí na místo události výjezdová skupina rychlé zdravotnické pomoci ZZS Jihočeského kraje z výjezdové základny Kunžak a jednotky HZS Jihočeského kraje ze stanic Dačice a Jindřichův Hradec, a to včetně lezeckého družstva, které je dislokováno právě na požární stanici v Jindřichově Hradci.


(datum: 04. 10. 2019 | autor: Bc. Petra Kafková)

Vozidlo hasičů u události v LenořeVe čtvrtek 3.10.2019 zasahovali jihočeští záchranáři od brzkých ranních hodin u požáru bytového domu v Lenoře. Událost byla nahlášena na Zdravotnické operační středisko ZZS JčK ve 4:16 a operátoři okamžitě vyslali nejbližší výjezdové skupiny z Volar, Prachatic. První výjezdová skupina ZZS JčK dorazila na místo za sedm minut od přijetí výzvy. Po zhodnocení situace na místě vyhlásila Zdravotnická záchranná služba JčK mimořádnou událost II. stupně a aktivovala další tři posádky ZZS, Leteckou záchrannou službu AČR z Bechyně a Líní a vozidlo pro řešení následků MU ze Strakonic.

Záchranáři ošetřili celkem devět zraněných osob. Nejvážněji byli zraněni dva muži, utrpěli rozsáhlé popáleniny. Po poskytnutí nezbytné přednemocniční neodkladné péče a stabilizaci stavu byli předáni k transportu Letecké záchranné službě AČR. Oba pacienti byli posádkami LZS předáni na popáleninové centrum Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, jejich stav byl vážný.


(datum: 29. 09. 2019 | autor: Bc. Petra Kafková)

Sanitní vozidla a záchranáři na cvičném zásahuCvičení bylo připraveno formou metodického zaměstnání Hasičského záchranného sboru podniku Jihočeské letiště České Budějovice, a.s. (HZSP) a Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje s prvky prověřovacího cvičení.

Letecká nehoda byla ohlášena v 10.00 hod řízením letového provozu letiště na linku tísňového volání 155. Operátor ZOS na místo události vysílá výjezdové skupiny ZZS Jihočeského kraje v počtu 2x RZP a 1x RV. Dle schváleného plánu cvičení nebyla informace o vzniku mimořádné události dále předávána složkám IZS po linii operačního řízení.


(datum: 29. 09. 2019 | autor: Bc. Petra Kafková)

Záchranáři na briefingu na zahájení výcvikuVe dnech 24. – 26. 9. 2019 se konalo v lokalitě lomů „Mexiko“ a „Velká Amerika“ Instruktážně metodické zaměstnání (IMZ) krizové připravenosti lezeckých skupin a leteckých záchranářů složek Integrovaného záchranného systému ČR (IZS). Akci již popáté pořádala Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje společně s lektorem pro práci ve výškách a nad volnou hloubkou Bc. Milanem Linhartem. Letos nově se IMZ konalo pod patronátem Asociace zdravotnických záchranných služeb České republiky. Cvičilo se ve vzduchu, na skalních stěnách, podzemních štolách i ve vodě. V přírodním polygonu se během tří dnů vystřídalo více jak 400 lezců a záchranářů.

IMZ byl určen pro lezecké skupiny napříč všemi složkami IZS, posádky leteckých záchranných služeb a další složky provádějící a práci a záchranu ve výškách a nad volnou hloubkou.


(datum: 10. 09. 2019 | autor: Bc. Petra Kafková)

Ukázka resuscitacePrvní sobota v září na Lipně patřila již tradičně Dni s Integrovaným záchranným systémem. I přes velmi nepříznivé počasí nachystaly složky Integrovaného záchranného systému pro rodiny s dětmi bohatý program. Prezentace a ukázky práce všech složek IZS probíhaly u Stezky korunami stromů a Království lesa celý den. Děti si mohly prohlédnout techniku policie, hasičů, zdravotnické záchranné služby, horské služby a vodní záchranné služby. K vyzkoušení zde byl simulátor převrácení a nárazu od BESIP. Na stanovišti zdravotnické záchranné služby si návštěvníci mohli zopakovat základy první pomoci. Pod vedením profesionálních záchranářů se učili, jak postupovat v případě náhlé zástavy oběhu a trénovali základní techniku resuscitace. Dne IZS na Lipně se opět zúčastnili i naši partneři z nadačního fondu Kryštůfek se soutěží "Malování s Kryštůfkem".

V průběhu celého dne probíhaly na prostranství u Království lesa komentované ukázky činností záchranářů, hasičů i policie např. hašení, ukázky resuscitace, práce jízdní policie a policejních kynologů a řady dalších činností IZS.

Fotogalerie


(datum: 20. 07. 2019 | autor: Bc. Petra Kafková)

Jihočeští záchranáři společně se zástupci dolnorakouského červeného křížeV sobotu 6. července se zástupci Zdravotnické záchranné služby JčK zúčastnili v Gmündu 60. ročníku tradičního Festivalu Červeného kříže Dolního Rakouska. Každoročně se zde prezentují dolnorakouský Červený kříž a ostatní složky. Představují veřejnosti svojí novou techniku, vybavení a vozový park. Nedílnou součástí akce je i dětský den a hudební produkce místních hudebních uskupení a další doprovodný program. Festival je velmi oblíbenou příležitostí k setkání obyvatel a zástupců různých zájmových uskupení, spolků a místní samosprávy. Jihočeští záchranáři svou přítomností na akci podpořili kolegy z NÖ RK a využili této příležitosti k navázání dalších přeshraničních kontaktů, prezentaci Jihočeského kraje a utužení již fungujících neformálních přátelství i profesní spolupráce.

Fotogalerie


(datum: 25. 06. 2019 | autor: Bc. Petra Kafková)

Nová výjezdová základna na sídlišti VltavaZdravotnická záchranná služba JčK zahájila v Českých Budějovicích provoz nové výjezdové základny na sídlišti Vltava. Slavnostní otevření nových prostor pro českobudějovické záchranáře proběhlo 25. června 2019 za přítomnosti hejtmanky Jihočeského kraje Mgr. Ivany Stráské, primátora města České Budějovice Ing. Jiřího Svobody, ředitele ZZS JčK MUDr. Marka Slabého a dalších významných hostů.

Otevření další výjezdové základny bylo plánováno již delší dobu v rámci efektivního plošného pokrytí území krajského města posádkami zdravotnické záchranné služby, současně se sílícím tlakem na zvýšení počtu posádek na území města z důvodu trvajícího nárůstu počtu výjezdů. Českobudějovičtí záchranáři aktuálně v průměru zasahují 70 x za 24 hodin.


(datum: 24. 06. 2019 | autor: Bc. Petra Kafková)

Dnes 24. června v 8:03 ráno byl na Zdravotnické operační středisko JčK nahlášen střet osobního vozidla s trolejbusem. Dopravní nehoda se stala v křižovatce ulice Antonína Barcala a Větrná na sídlišti Máj v Českých Budějovicích. Podle prvních informací od volajících bylo na místě zraněno větší množství osob. Zdravotnické operační středisko proto vyhlásilo první stupeň mimořádné události a byly aktivovány všechny složky IZS.

Záchranáři a hasiči na místě nehody autobusu MHDZáchranáři a hasiči na místě nehodyPohled na zasahující vozidla IZS

Na místě zasahovalo šest výjezdových skupin a jedno technicko-logistické vozidlo ZZS JčK, jednotky HZS a PČR.


(datum: 06. 06. 2019 | autor: Bc. Petra Kafková)

Ilustrční fotografie jaderné elektrárny TemelínPrověřit schopnost krizových štábů a složek Integrovaného záchranného systému Jihočeského kraje aktivně reagovat a řešit mimořádnou událost v rámci simulované radiační havárie v Jaderné elektrárně Temelín (JETE). To jsou hlavní cíle v rámci cvičení ZÓNA 2019, které se koná od pondělí 10. do středy 12. června. Potvrdila to vedoucí Oddělení krizového řízení Jihočeského kraje Marta Spálenková. Upřesnila, že se tohoto cvičení zúčastní Ministerstvo vnitra – Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru v České republice - v roli řídícího cvičení. Cvičícími budou Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB), Jihočeský kraj, Jaderné elektrárna Temelín, Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje (HZS JčK), Policie České republiky Jihočeského kraje (PČR JčK), Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje (ZZS JčK), Armáda České republiky, města České Budějovice, Písek a Strakonice, Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje (KHS JčK), Krajská veterinární správa pro Jihočeský kraj (KVS JčK) a neziskové organizace.


(datum: 04. 06. 2019 | autor: Bc. Petra Kafková)

Masa běžců na startu závoduV sobotu 1.6.2019 zajišťovala Zdravotnická záchranná služba JčK asistenci na osmém ročníku běžeckého závodu Mattoni ½ Maraton České Budějovice. Profesionální zdravotní péči pro závodníky zabezpečovalo osmnáct záchranářů a jeden lékař s pěti sanitními vozy a vozidlem pro řešení následků mimořádných událostí. Zároveň byl posílen provoz Zdravotnického operačního střediska o jednoho operátora.

Přímo u cíle, na náměstí Přemysla Otakara II., bylo za pomoci vozidla pro řešení následků mimořádných událostí a čtyř stanů, vytvořeno hlavní zázemí pro práci záchranářů. Přistavena zde byla dvě sanitní vozidla. Další tři výjezdové skupiny jsme rozmístili na strategických místech podél trati závodu. Na trati bylo dalších čtrnáct zdravotnických stanovišti, které zajišťovali dobrovolníci z řad studentů zdravotní školy a čtyři cyklohlídky vybavené automatickým externím defibrilátorem.


(datum: 20. 05. 2019 | autor: Bc. Petra Kafková)

Zástupci Zdravotnického záchranné služby Jihočeského kraje se zúčastnili v sobotu 18. května v odpoledních hodinách spolu s delegací Jihočeského kraje slavnostního zahájení výstavby společného zdravotnického centra na česko-rakouské hranici v Gmündu. Toto centrum s několika ordinacemi různých odborností, rehabilitačním centrem a centrem sociálních služeb vzniká na základě společného česko – rakouského projektu Health a Cross a bude sloužit občanům z regionu Gmünd a České Velenice a samozřejmě turistům z obou zemí, jejichž počet se v regionu každoročně zvyšuje.

Zástupci ZZS Jčk a dolnorakouského Červeného kříže současně zhodnotili úspěšně probíhající spolupráci při zásazích na obou stranách hranice, včetně úspěšně vytvořeného spojení mezi zdravotnickými operačními středisky. Setkání se zúčastnil ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch, zástupci politické reprezentace Jihočeského kraje a Dolního Rakouska, starostka Gmündu a starosta Českých Velenic, vedení Klinicum Gmünd, zástupci Červeného kříže HR a samozřejmě organizátoři celé akce a zpracovatelé projektu.

Fotogalerie


(datum: 19. 05. 2019 | autor: Bc. Petra Kafková)

Zdravotnická záchranná služba JčK se zúčastnila prezentace jihočeského regionu v hlavním městě spolkové země Horní Rakousy v Linci.

Centrum Lince se v rámci akce „Jižní Čechy hostem v Linci“ proměnilo od čtvrtka 16. do soboty 18. května v jihočeskou vesnici s pestrou ukázkou jihočeské gastronomie, potravinářství, řemesel, tradic, umění, architektury, kultury a turistických možností.

Projekt Südböhmen zu Gast in Linz - Jižní Čechy hostem v Linci, připravila Jihočeská centrála cestovního ruchu společně s Jihočeským krajem a partnery - zahraničním zastoupením agentury CzechTourism ve Vídni, Velvyslanectvím České republiky v Rakousku, agenturou Czech Trade a Linzer City Ring. Cílem projektu bylo ukázat našim jižním sousedům, jak obrovský a atraktivní turistický potenciál mají na dosah ruky, kousek za hranicemi v jižních Čechách.


(datum: 19. 05. 2019 | autor: Bc. Petra Kafková)

Ve čtvrtek 16. května se v prostorách budovy Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity uskutečnil II. ročník odborné konference Jihočeský den přednemocniční neodkladné péče. Vzdělávací akci, zaměřenou na teoretické a praktické aspekty přednemocniční neodkladné péče u neurologických pacientů, pořádala Zdravotnická záchranná služba JčK ve spolupráci s Nemocnicí České Budějovice, a.s. a Zdravotně sociální fakultou JU. Účastníky v úvodu přivítali zástupci pořádajících subjektů, děkanka ZSF JU Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., MUDr. Miroslava Nevšímalová a ředitel ZZS JčK MUDr. Marek Slabý.


(datum: 13. 05. 2019 | autor: Bc. Petra Kafková)

15. květen bude letos již potřetí v celé České republice dnem národní tísňové linky 155 zdravotnické záchranné služby.

365 dní v roce, 7 dní v týdnu, 24 hodin denně tu pro vás funguje zdravotnická záchranná služba. Není to samozřejmost, na naší planetě patříme k těm šťastnějším, kteří se na odbornou a rychlou pomoc lékařů a záchranářů mohou spolehnout.

Číslo 1 133 549 odpovídá počtu všech našich loňských výjezdů. Ošetřili jsme 1 000 791 pacientů, což je téměř každý desátý občan ČR včetně novorozenců, kojenců a batolat. Pokud bychom si dali tu práci a začali počítat, zjistíme, že v průměru přibližně každých 14 sekund zazvoní na některém z našich operačních středisek telefon, operátorka pak přibližně každých 28 sekund vyšle ze základny vozidlo záchranné služby. A aby byl výčet čísel úplný, dodejme, že výjezdových základen je v současnosti v České republice 310 a na nich v pohotovosti 588 výjezdových skupin.


(datum: 12. 05. 2019 | autor: Bc. Petra Kafková)

Ve dnech 7. až 9. dubna 2019 se ve Zvíkovském Podhradí konala celostátní XIII. PRACOVNÍ KONFERENCE SPIS-INTERVENT. Pořadatelem se letos byla Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje a záštitu na akcí převzala hejtmanka Jihočeského kraje Mgr. Ivana Stráská.

Konference SPIS - Systém psychosociální intervenční služby byla určena pro zdravotnické interventy z nemocnic a záchranných služeb, kteří poskytují první psychickou pomoc a krizovou intervenci sekundárně zasaženým jedincům, nejčastěji blízkým pacientů a pozůstalým osobám. Odborné akce se zúčastnilo na 110 interventů z celé republiky a zájem o účast výrazně převyšoval její kapacitu.


(datum: 29. 04. 2019 | autor: Bc. Petra Kafková)

Dne 25.4.2019 v rámci odborné konference 18. Brněnské dny urgentní medicíny se uskutečnilo již šesté vyhlášení cen AZZS ČR. Ceny v Mikulově předal čtrnácti nominovaným osobnostem zdravotnických záchranných služeb prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb MUDr. Marek Slabý a MUDr. Jana Kubalová.

Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje v letošním roce na cenu AZZS ČR nominovala MUDr. Jana Tučka za 50 let poctivé a vždy výborně odvedené práce v pozici výjezdového lékaře, zakladatele a ředitele ZZS ČB člena výboru odborné společnosti SUMMK ČSL JEP, organizátora a propagátora urgentní medicíny.


(datum: 10. 04. 2019 | autor: Bc. Petra Kafková)

Úvodní slovo

Rok 2018 byl pro Zdravotnickou záchrannou službu Jihočeského kraje dalším rokem, ve kterém jsme měli možnost se vyrovnat zejména personálně, ale i technicky s předchozími roky, kdy jsme zvyšovali každoročně počet posádek i výjezdových základen na území kraje. Podařilo se doplnit a obměnit vozový park, zkonsolidovat a dobudovat nově zaváděné technologie s provázaností na ostatní složky IZS, dokončit plnohodnotné a funkční spojení s dolnorakouskými kolegy. V rámci plánu plošného pokrytí území Jihočeského kraje vznikl společný projekt se statutárním městem České Budějovice na vybudování výjezdové základny na sídlišti Vltava, který bude dokončen na jaře 2019, stejně jako úpravy objektu HZS v Táboře, spolufinancované Jihočeským krajem, které umožní významné rozšíření prostor pro oblastní středisko ZZS JčK v Táboře. Do fáze projektové dokumentace a finančního zajištění ze strany Jihočeského kraje se podařilo posunout i přestavbu budovy oblastního střediska ZZS JčK v Českém Krumlově. Od konce roku 2018 probíhá také příprava na vybudování výjezdové základny ve Veselí nad Lužnicí, která by měla být uvedena do provozu na počátku roku 2020. Velikou pozornost jsme stejně jako v předchozím roce, věnovali rozvoji vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS JčK, které umožňuje nejen výcvik a pravidelné vzdělávání zdravotnických pracovníků ZZS JčK, ale slouží i ke vzdělávání a výcviku v poskytování první pomoci pro ostatní složky integrovaného záchranného systému, studenty Jihočeské univerzity a další cílové skupiny. ZZS JčK ve spolupráci s Jihočeským krajem dále rozšířila síť tzv. First responderů, vybavených automatickým externím defibrilátorem (AED), nejen o příslušníky HZS, PČR a SDH, ale podařilo se umístit AED např. na vrcholu Kleti a předpokládáme, že se nám podaří tuto síť proškolených dobrovolníků postupně rozšiřovat i v dalších letech. Zaměstnanci ZZS JčK se zúčastnili během roku řady zásahů, ale i nácviků společně s ostatními složkami IZS, asistovali při společenských a sportovních akcích na celém území Jihočeského kraje a provedli řadu školení v první pomoci nejen pro kolegy z IZS, ale také městskou policii, dobrovolné hasiče, školy, úřady i různá zájmová sdružení. Samozřejmostí bylo i v tomto roce, že se lékaři a záchranáři podíleli na výuce studentů bakalářského programu Jihočeské univerzity a na výuce diplomovaných záchranářů na vyšší odborné škole zdravotní. V roce 2018 došlo k dalšímu prohloubení spolupráce s Jihočeskými nemocnicemi, zejména s nemocnicí České Budějovice a.s., jednak z titulu dalšího zlepšení systému indikace pacientů pro centrovou péči (cévní mozkové příhody, akutní koronární syndrom…), ale i v důsledku vzniku oddělení Urgentního příjmu, které je místem prolínání přednemocniční a nemocniční péče a vzájemná spolupráce na tomto poli dále zvyšuje kvalitu péče o pacienty.


(datum: 07. 04. 2019 | autor: Bc. Petra Kafková)

Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje dne 5. 4. 2019 převzala nové zázemí pro výjezdovou základnu ve Vodňanech. Rekonstrukci nových prostor v budově polikliniky pro potřeby záchranné služby realizovalo a financovalo město Vodňany.

Slavnostního předání proběhlo v pátek dopoledne v budově polikliniky za přítomnosti starosty města Vodňany Milana Němečka, ředitele ZZS JčK MUDr. Marka Slabého, zástupců města Vodňany Václava Heřmana a Ing. Šárky Růžičkové, vedoucí lékařky MUDr. Zuzany Hornychové a dalších vážených hostů.


(datum: 04. 04. 2019 | autor: Bc. Petra Kafková)

Zdravotnická záchranná služba se Všem omlouvá za případné potíže s emailovou poštou ZZS JčK.Vzhledem k aktuálním problémům s Mailovým servrem ZZS JčK doporučujeme zvolit jiný komunikační kanál.

Na opravě intenzvně pracujeme. Děkujeme za pochopení.


(datum: 19. 03. 2019 | autor: Bc. Petra Kafková)

Preventivní projekt „Ozbrojený útočník ve škole“ představil veřejnosti na tiskové konferenci své velmi dynamické pokračování. V třetím roce realizace projektu tým vytvořil nový materiál k tomuto závažnému tématu, a to formou série instruktážních filmů. Filmy jsou určeny pracovníkům základních a středních škol v rámci Jihočeského kraje. Pracovat s tímto interaktivním materiálem začnou od letošního roku v Jihočeském kraji policejní preventisté a instruktoři. Jako příklad dobré praxe bude tato nová metodika se základním zaškolením v druhé polovině letošního roku nabídnuta všem policejním ředitelstvím v České republice. Filmy učí pracovníky škol základní postupy, jak se zachovat při útoku ozbrojené či agresivní osoby. Celosvětová strategie: Uteč - Skryj se -  Bojuj je ve filmech metodicky přizpůsobená českému školnímu prostředí. Filmy jsou natočeny s žáky základní a studenty střední školy a záměrně jsou tematicky koncipovány do pěti samostatných dílů.


(datum: 04. 01. 2019 | autor: Bc. Petra Kafková)

Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje ve spolupráci s obcí Holubov umístila nový automatický externí defibrilátor (AED) na Kleť, nejvyšší horu Blanského lesa. Box s AED je připevněn na zeď vně budovy horní stanice lanové dráhy Krásetín – Kleť a je přístupný všem návštěvníků Kletě. Díky tomu budou mít turisté stižení náhlou zástavou srdce v této lokalitě větší šanci na přežití.

Použití AED není složité. Po zavolání na linku 155 bude volající informován o přítomnosti AED a dispečer mu sdělí číselný kód k otevření boxu s přístrojem. Poté už volající postupuje podle instrukcí AED a dispečer s ním zůstává na telefonu a poskytuje telefonicky asistovanou neodkladnou resuscitaci (TANR) s použitím AED. Obsluhu tak zvládne i laická veřejnost a není se tedy čeho obávat. Přístroj AED celou dobu zachránce navádí slovními pokyny a na telefonu je k dispozici dispečer ZZS.


(datum: 02. 01. 2019 | autor: Bc. Petra Kafková)

Projekt Zdravotnické záchranné služby JčK „Časná kardiopulmonální resuscitace a časná defibrilace v Jihočeském kraji“ je úspěšný.

Zdravotnická záchranná služba JčK využívá při záchraně osob s náhlou zástavou oběhu systémový prvek tzv. first responderů již několik let. Jde příslušníky složek IZS, tedy Horské služby Šumava, profesionálních i dobrovolných hasičů, policie ČR, Vodní záchrannou služby, kteří byli proškoleni profesionály Zdravotnické záchranné služby JčK v poskytování kardiopulmonální resuscitace s využitím automatického externího defibrilátoru (AED). V roce 2018 proškolili lektoři ZZS JčK pro systém FR 370 nových členů z řad HZS, PČR a Vodní záchranné služby. Hlídky first responderů zasahují vždy na základě žádosti ze strany Zdravotnického operačního střediska (ZOS) ZZS JčK.