Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje


Archiv 2015

(datum: 20. 12. 2015 | autor: Bc. Petra Kafková)


(datum: 03. 12. 2015 | autor: Bc. Petra Kafková)


Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje dnes převzala nové prostory pro výjezdovou základnu v Dačicích. Slavnostního předání proběhlo dnes dopoledne v areálu Dačické nemocnice za přítomnosti náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje Mgr. Ivany Stráské, ředitele ZZS JčK MUDr. Marka Slabého, ředitelky Nemocnice Dačice, a.s. MUDr. Miroslavy Člupkové a dalších zástupců zainteresovaných subjektů.


(datum: 27. 11. 2015 | autor: Bc. Petra Kafková)

Dnes v dopoledních hodinách byly na Operačním a informačním středisku HZS Jihočeského kraje a zdravotnickém operačním středisku Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje do provozu uvedeny nové technologie, které byly pořízeny z Krajského standardizovaného projektu Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje IOP, výzva 11, a z Krajského standardizovaného projektu Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje – IOP, výzva 11. Zdravotníci zároveň představili nová sanitní vozidla, přístrojovou techniku a technologie pořízené ZZS JčK v rámci projektu Technologické vybavení ZZS JčK a zavedení služeb e-Health – IOP, výzva 23.


(datum: 08. 11. 2015 | autor: Bc. Petra Kafková)

Hangárem letecké záchranné služby zněly mocné tóny Beethovenovy  symfonie č.5 Osudové.

V pátek 6. listopadu se zde uskutečnil první ze série „utajených koncertů“ opery Jihočeského divadla. V 19 hodin u Jihočeského muzea nastoupili posluchači do autobusů a vydali se na pro ně neznámé místo. Během jízdy jim průvodci postupně rozkrývali tajemství, kde se se koncert uskuteční. Po příjezdu do areálu letecké záchranné služby čekal na hosty welcome drink a slavnostně upravený hangár. Posluchače přivítali ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek, ředitel Zdravotnické záchranné služby JčK Marek Slabý, který všem popřál zážitek „hromadného štěstí“ a jako host zde nemohl chybět ani ředitel Letiště České Budějovice Ladislav Ondřich.


(datum: 22. 10. 2015 | autor: Bc. Petra Kafková)

Dnes se v areálu českobudějovické nemocnice uskutečnilo taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému na téma „Výskyt vysoce nebezpečné nákazy 2015“. Cílem cvičení bylo procvičení jednotného postupu, který by byl použit v případě podezření na výskyt nebezpečné nákazy.

Podle připraveného scénáře se do jedné z ambulancí Nemocnice České Budějovice, a. s., dostaví dva pacienti, u nichž lékař zjistí anamnézu, obdrží informace o jejich pobytu v západní Africe a na základě zjištěných výsledků vysloví podezření na vysoce nebezpečnou nákazu (VNN). Zdravotnický personál nemocnice následně kontaktuje cestou operačního střediska HZS Jihočeského kraje Krajskou hygienickou stanici, informace postupuje dalším složkám integrovaného záchranného systému a je aktivován Biohazard tým ZZS Jihočeského kraje.


(datum: 20. 10. 2015 | autor: Bc. Petra Kafková)

Ve dnech 12. – 14. 10. 2015 se konalo v lokalitě lomů „Mexiko“ a „Velká Amerika“ Instruktážně metodické zaměstnání (IMZ) krizové připravenosti lezeckých skupin a leteckých záchranářů složek Integrovaného záchranného systému ČR (IZS). Akci již potřetí pořádala Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje. IMZ se zúčastnili zástupci složek IZS z celé republiky. Letošní ročník byl zaměřen především na pohyb a záchranu ve skalních stěnách a podzemních štolách. Nadšenci si mohli vyzkoušet i záchrany z vody. V přírodním polygonu se během tří dnů vystřídalo bezmála 300 lezců a záchranářů.


(datum: 20. 10. 2015 | autor: Bc. Petra Kafková)

Řidič OS ZZS Jčk Tábor Jaroslav Havelka převzal v Ostravě 7. října 2015 na konferenci XXII. Dostálovy dny urgentní medicíny významné ocenění. Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR mu udělila cenu za dlouholetou činnost v přednemocniční neodkladné péči a podíl na záchraně mnoha lidských životů.


(datum: 19. 10. 2015 | autor: Bc. Petra Kafková)

Písečtí záchranáři se připojili k dalším organizátorům v České republice i v zahraničí a uspořádali u Kanenného mostu v Písku v rámci Evropského dne záchrany života nácvik resuscitace pro širokou veřejnost.

Fotogalerie z akce.


(datum: 15. 10. 2015 | autor: Bc. Petra Kafková)

Srdeční zástava postihuje v Evropě přibližně 500 000 lidí ročně. Poskytnutí pomoci těm, kteří jsou na umření ještě příliš mladí, je přitom velmi jednoduché. Při provádění kardiopulmonální resuscitace (KPR) laickými zachránci se šance na přežití srdeční zástavy zvyšuje asi 2 až 3krát. V celé Evropě je ale v současné době poskytována laická resuscitace jenom u jednoho z pěti případů srdeční zástavy. Zvýšením počtu zahájených resuscitací můžeme v Evropě zachránit dalších 100 000 životů ročně navíc. Nové doporučené postupy pro resuscitaci vydávané Evropskou resuscitační radou (ERC) mají za úkol tohoto výsledku dosáhnout.

Dne 15. října 2015 byla zveřejněna nová doporučení pro resuscitaci ERC 2015, která jsou založená na nových vědeckých důkazech publikovaných od poslední revize doporučení v roce 2010. Pro laické zachránce zůstává klíčová myšlenka velmi jednoduchá. Prof. Maaret Castrén, předsedkyně ERC, říká: “Okamžitě stlačujte hrudník do dostatečné hloubky a rychle! Neztrácejte drahocenný čas! Pokud postižený nereaguje a nedýchá normálně, stlačujte střed hrudníku do hloubky minimálně 5 cm frekvencí 100 až 120 stlačení za minutu.“


(datum: 21. 09. 2015 | autor: Bc. Petra Kafková)

V pondělí 21. září 2015 proběhla tisková konference, která seznámila novináře s největším cvičení letošního roku ZÓNA 2015, které se koná ve dnech 22.-24. září 2015.

Generální ředitel HZS ČR, brig. gen. Drahoslav Ryba, přivítal všechny účastníky a popřál jim hladký průběh cvičení „Doufám, že cvičení proběhne bez větších problémů a zvýší připravenost všech cvičících složek na události tohoto typu a tím i bezpečnost obyvatel" řekl mimo jiné ve svém úvodním vystoupení. Zástupci Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, společnost ČEZ, a.s., Policie ČR a generálního ředitelství HZS ČR pak představili Plán provedení cvičení, časový harmonogram a činnosti, které budou procvičovat.


(datum: 14. 09. 2015 | autor: Bc. Petra Kafková)

Kryštof 13 létá z nové letecké základny. Slavnostní otevření nového zázemí pro Leteckou záchrannou službu JčK proběhlo v sobotu 12. září 2015 za účasti hejtmana Jčk Mgr. Jiřího Zimoly, více hejtmanky Jčk Mgr. Ivany Stráské, ředitele Letiště České Budějovice Ing. Ladislava Ondřicha, zástupce Alfa-Helicopter s.r.o. Martina Škvrněho, ředitele ZZS JčK MUDr. Marka Slabého a řady dalších významných hostů.

Nová budova včetně hangáru, heliportu a příjezdové komunikace byla postavena na pozemcích kraje v těsné blízkosti Letiště České Budějovice. Jihočeský kraj do výstavby investoval 58 milionů korun. Součástí nového zázemí Letecké záchranné služby je i zázemí pro výjezdovou skupinu pozemní záchranné služby. Z tohoto stanoviště bude zabezpečena především oblast jihozápadně od Českých Budějovic, frekventovaná silnice na Český Krumlov a severní část Boleticka.

„Současně je tu prostor pro složky IZS, umožňující přistání například policejního vrtulníku a jeho umístění v hangáru,“ uvedl ředitel ZZS s tím, že tu zároveň budou mít záchranáři dislokovaná i některá z vozidel pro řešení následků mimořádných událostí.


(datum: 14. 09. 2015 | autor: Bc. Petra Kafková)

Novým slavnostním praporem se mohou od nynějška pyšnit i jihočeští záchranáři. Zástavu předal řediteli ZZS JčK Marku Slabému hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola v pátek 11. září 2015. Slavnostní akt se uskutečnil v rámci konference pořádané u příležitosti 10 let od vzniku celokrajské organizace Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje.

„Záchranná služba je jednou ze základních složek integrovaného záchranného systému a objemem své práce patří k těm nejvytíženějším. Prapor, jako symbol jedinečné identity a svébytnosti organizace, jí ale jako jediné dosud chyběl. Proto vám jej u této příležitosti nyní předávám jako výraz ocenění vaší práce," uvedl Zimola.


(datum: 01. 09. 2015 | autor: Bc. Petra Kafková)

(datum: 24. 08. 2015 | autor: Bc. Petra Kafková)

Se stručným návodem na poskytnutí první pomoci se mohou nově seznámit cestující v MHD v Českých Budějovicích a Táboře. Samolepky s touto tématikou, doplněné navíc číslem 155 na zdravotnickou záchrannou službu, se ve vozech poprvé objevily v pondělí 24. srpna.

„Jedná se o velice stručný návod pro laickou veřejnost, jak postupovat při zástavě srdeční činnosti s upozorněním na tísňovou linku 155,“ upřesnil ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Marek Slabý s tím, že si občané během jízdy městskou dopravou zopakují nejdůležitější úkony při poskytování první pomoci – identifikovat zástavu srdce, aktivovat zdravotnickou záchrannou službu a zahájit nepřímou masáž srdeční. Vše je soustředěno na 2 velmi názorných obrázcích, které si každý zapamatuje i během krátké cesty do práce, na nákup nebo za zábavou a snadno si je vybaví i ve stresu.

Pokud se tento projekt osvědčí budeme usilovat o jeho rozšíření i do dalších měst na jihu Čech.


(datum: 24. 08. 2015 | autor: Bc. Petra Kafková)Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje hledá nové kolegy /kolegyně na pracovní pozici


LÉKAŘ VÝJEZDOVÝCH SKUPIN

pro oblasti České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek a Strakonice.

Náplň práce, kvalifikační předpoklady a další informace naleznete zde.


(datum: 24. 06. 2015 | autor: Bc. Petra Kafková)

Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje zahájí od července provoz již 30. výjezdové základny v obci Horní Planá na Českokrumlovsku. Slavnostní otevření nových prostor se uskutečnilo v úterý 23. června za přítomnosti hejtmana Jihočeského kraje Mgr. Jiřího Zimoly, náměstkyně hejtmana Mgr. Ivany Stráské, ředitelky Domova důchodců Horní Planá, starosty obce Horní Planá Jiřího Hůlky, ředitele ZZS JčK MUDr. Marka Slabého a řady dalších významných hostů.


(datum: 07. 06. 2015 | autor: Bc. Petra Kafková)

Naši záchranáři, zajištující čtvrtý ročník Mattoni ½ maratonu České Budějovice, měli v průběhu hlavního závodu plné ruce práce. Tropické počasí dalo zabrat i zkušeným běžcům.

První část závodu „Rodinný běh“ se tentokrát obešel bez naší aktivní asistence. V 19:00 odstartoval hlavní závod. Zhruba po hodině běhu začali na trati „padat“ první běžci. Příčinou zdravotních potíží byly jak úrazy, tak i kolapsové stavy. Nejvíc práce čekalo na záchranáře v cíli závodu. Řada běžců po doběhnutí kolabovala v důsledku přehřátí, dehydratace a vyčerpání a jejich stav si vyžádal péči záchranářů. Celkem jsme v průběhu závodu ošetřili 30 běžců a jednu dobrovolnici. Z toho zdravotní stav 14 osob si vyžádal hospitalizaci (1x ARO; 9x interní oddělení; 4x úrazová ambulance). Zbývajících 17 závodníků bylo zaléčeno v prostoru zdravotnického zázemí na náměstí. Po rehydrataci, doplnění potřebných cukrů a minerálů byli schopni sami odejít. Poslední pacienty jsme z naší péče propustili krátce po 23. hodině a ve 23:30 byla zdravotnická asistence ukončena.


(datum: 05. 06. 2015 | autor: Bc. Petra Kafková)

4.6.2015 - mimořádná událost v rekreačním středisku Růžená na Písecku. Jihočeští záchranáři vyšetřili v ranních a dopoledních hodinách 145 dětí se zažívacími obtížemi.

Ve tři hodiny ráno obdrželo zdravotnické operační středisko první informaci o onemocnění většího počtu dětí pobývajících na škole v přírodě v rekreačním středisku Růžená na Písecku. K události byly v první vlně vyslány výjezdové skupiny ZZS z Milevska, Opařan a Písku.


(datum: 04. 06. 2015 | autor: Bc. Petra Kafková)

Zdravotnická záchranná služba JčK  se aktivně zúčastnila Mezinárodního taktického cvičení složek IZS krajů a dobrovolnických týmů - partnerů projektu „Save regions“ - „Sanitka 2015“, které se odehrálo ve středu 3. června 2015 ve Vratěníně. Kromě hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška, který cvičení zahájil, na něj dohlíželi i další představitelé zúčastněných regionů – dolnorakouský hejtman Erwin Pröll, velvyslanec Rakouské republiky v ČR Ferdinand Trauttmansdorff a představitelé Jihočeského kraje a Kraje Vysočina.


(datum: 13. 05. 2015 | autor: Bc. Petra Kafková)

Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje zařadila na začátku května do svého vozového parku dalších sedm nových sanitek. Vozidla v úterý osobně předal řediteli ZZS JčK MUDr. Marku Slabému hejtman Jihočeského kraje Mgr. Jiří Zimola. Náklady na jejich pořízení – 21 miliónů byly z 85% hrazeny z prostředků Evropských fondů a zbylých 15% hradil Jihočeský kraj. Z peněz kraje se bude financovat rovněž přestavba tří sanit, které již záchranáři používají. Nové podvozky a nástavby vyjdou na necelých šest milionů korun.


(datum: 30. 04. 2015 | autor: Bc. Petra Kafková)

Rok 2014 byl pro Zdravotnickou záchrannou službu Jihočeského kraje obdobím intenzivních příprav řady investičních i neinvestičních projektů, jejichž cílem je další rozšíření a zlepšení služeb obyvatelům Jihočeského kraje. Současně s přípravou budoucího technického a personálního zázemí došlo k řadě změn v systému poskytování přednemocniční neodkladné péče. Definitivně byl dokončen systém rendez-vous na celém území kraje, dokončeny změny v plánu plošného pokrytí a doplněna vybavenost ZZS JčK v oblasti krizové připravenosti. Na konci roku vyjíždělo v Jihočeském kraji 51 posádek z 28 základen a sanitní vozidla vyjela za rok 2014 na 75 220 výjezdů.

Výroční zpráva ZZS JčK za 2014 je v plném znění dostupná zde.

(datum: 26. 04. 2015 | autor: Bc. Petra Kafková)

Na českobudějovické dominantě – Černé věži nacvičovali ve čtvrtek 23.4.2015 výškový specialisté záchranné práce. Jednalo se o Instruktážně metodické zaměstnání, které pro složky Integrovaného záchranného systému připravila Zdravotnická záchranná služba JčK. Podobné cvičení proběhlo naposledy v letech 2010 a 2012. Hlavním cílem tohoto cvičení bylo ověření postupů složek IZS při záchraně osob z výškových budov.


(datum: 20. 04. 2015 | autor: Bc. Petra Kafková)

Ve dnech 17.-19.4. 2015 se v areálu Výstaviště České Budějovice, a.s. uskutečnila výstava pod názvem „Svět v pohybu“. Šlo o expozici volně navazující na tradiční výstavu Mobil salon, kde se složky IZS prezentují již řadu let.

Největším „tahákem“ výstavy byl pavilon Z - pavilon záchranářů, který byl zvenku opět obklopen moderní technikou včetně novinek a speciálů z vozového parku policie, hasičů, armády i záchranné služby. Doprovodný program i vnitřní expozice byli v letošním roce zaměřeny především na bezpečnost silničního provozu, laickou první pomoc a dopravní výchovu dětí.


(datum: 27. 02. 2015 | autor: Bc. Petra Kafková)


Dne 26.2.2015 navštívil Zdravotnickou záchrannou službu JčK během svého pracovního pobytu na jihu Čech ministr zdravotnictví MUDr. Svatopluk Němeček MBA doprovázený hejtmanem jihočeského kraje Mgr. Jiřím Zimolou a náměstkyní hejtmana Mgr. Ivanou Stráskou.

Krom prohlídky vozového parku a zdravotnického operačního střediska ZZS JčK byla v rámci návštěvy diskutována problematika oboru urgentní medicína, vytváření sítě urgentních příjmů a nedostatek lékařů v přednemocniční neodkladné péči.

Fotogalerie


(datum: 08. 02. 2015 | autor: Bc. Petra Kafková)

Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje má na Jindřichohradecku od února 2015 k dispozici další výjezdovou základnu. Záchranáři začali k pacientům vyjíždět nově ze základny v Kunžaku, kde je k zásahu v nepřetržitém provozu připravena posádka rychlé zdravotnické pomoci (RZP).

Po několika letech příprav se podařilo, díky výborné spolupráci s obcí Kunžak a Jihočeským krajem, vybudovat výjezdovou základnu v místě, které bylo doposud na hranici dojezdových časů z okolních základen. Její umístění přinese významné zkrácení dojezdových časů nejen obyvatelům Kunžaku, ale i občanům okolních obcí, které se nacházejí v této oblasti z jedné strany sevřené Krajem vysočina a z druhé strany Rakouskem.