Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje


Archiv 2013

(datum: 18. 12. 2013 | autor: Bc. Petra Kafková)

 

 


(datum: 15. 12. 2013 | autor: Bc. Petra Kafková)

V pátek 13.12.2013 se v rámci aktivit projektu „ Healthacross in Practise“ uskutečnilo v Gműndu společné cvičení záchranných složek Dolního Rakouska a Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje. Hlavním námětem setkání byla přeshraniční spolupráce záchranných služeb obou zemí při vzniku mimořádné události v příhraničních oblastech.


(datum: 04. 12. 2013 | autor: Bc. Petra Kafková)

Od ledna 2014 dojde ke změně personálního obsazení na základně Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje ve Vodňanech. Odchody lékařů záchranné služby do důchodu a privátních praxí komplikují ZZS Jčk zajištění nepřetržité služby lékaře na této základně. Příčinou v žádném případě není nedostatek finančních prostředků nebo potřeba organizačních změn. Jediným důvodem tohoto kroku je absolutní fyzický nedostatek lékařů, kteří by mohli, chtěli a směli na záchranné službě pracovat a sloužit.


(datum: 04. 12. 2013 | autor: Bc. Petra Kafková)

V posledních letech a zejména v tomto roce se i obyvatelé Jihočeského kraje stále častěji setkávají na silnicích s osobními vozidly v barvách zdravotnické záchranné služby vybavenými majákem a sirénou, které samostatně nebo v doprovodu velkého sanitního vozidla přijíždějí na místo zásahu nebo dojíždějí do zdravotnického zařízení. Jejich využití se stává mnohdy předmětem různých dohadů, mýtů a legend. Rádi bychom tedy vysvětlili, z jakého důvodu jsou tato vozidla nasazována.


(datum: 28. 11. 2013 | autor: Bc. Petra Kafková)

Letecká záchranná služba JčK je zase o krok blíže k novému zázemí. Smlouvu o darování pozemku v areálu Jihočeského letiště v Plané u Českých Budějovic, kde má vzniknout nový heliport letecké záchranné služby, podepsali v úterý 26. listopadu 2013 hejtman Jiří Zimola a ředitel odboru správy majetku Ministerstva vnitra České republiky Miroslav Konopecký. Plocha, která dosud patřila uvedenému ministerstvu, se tak stane majetkem kraje.

Podle informací z krajského zastupitelstva by měl nový heliport na letišti vyrůst do konce příštího roku. Počítá se přitom s investicí 33,4 milionu korun, kterou pokryje kraj ze svého rozpočtu.


(datum: 01. 11. 2013 | autor: Bc. Petra Kafková)

Vážení přátelé,

s lítostí oznamujeme, že dne 31.10.2013 zemřel po dlouhé nemoci ve věku 69 let náš dlouholetý kolega a spolupracovník MUDr. Juljo Hasík.

MUDr. Juljo Hasík věnoval převážnou část své profesní kariéry zdravotnické záchranné službě. Podílel se na budování koncepce přednemocniční neodkladné péče v  ČR  a stál i u zrodu samostatného oboru urgentní medicína a medicína katastrof. Dlouhá léta byl  ředitelem ZZS v Prachaticích a pracoval jako lékař záchranné služby v Prachaticích a  ve Vimperku. Intenzivně  se věnoval  publikační činnosti a byl iniciátorem vzniku časopisu Urgentní medicína a jeho emeritním redaktorem. Velkou pozornost věnoval výchově a edukaci  zdravotníků i laické veřejnosti.

Ztrácíme v něm vynikajícího lékaře, učitele, kolegu a dobrého člověka.

Za ZZS JčK
MUDr. Marek Slabý

 


(datum: 29. 10. 2013 | autor: Bc. Petra Kafková)

V pátek 18. října 2013 se konalo ve Strakonicích v objektu Amber Hotel Bavor taktické cvičení složek IZS pod názvem „Hotel 2013“. Tématem cvičení bylo řešení mimořádné situace, vzniklé po výbuchu nástražného výbušného systému (NVS) v hotelové restauraci. Mezi hlavní sledované cíle patřilo především způsob taktického a operačního řízení zásahu, členění úkolů jednotlivých složek IZS a jejich koordinaci při zásahu.


(datum: 22. 10. 2013 | autor: Bc. Petra Kafková)

Zdravotnická záchranná služba JčK v souladu s plánem pokrytí území kraje výjezdovými základnami zahájila 1. 10. 2013 provoz další, již 28. výjezdové základny a to ve Vyšším Brodě. Zázemí pro posádku vzniklo přímo budově Policie ČR - Obvodní oddělení Lipno nad Vltavou, služebna Vyšší Brod. Záchranáři zde mají pronajaté dvě místnosti a garáž pro sanitní vozidlo.

Jihočeská policie takovouto spolupráci samozřejmě přivítala, záchranáři i policisté společně v rámci IZS pracují v terénu i na místech mimořádných událostí a působení ve společné budově bude pro obě složky jen přínosem. Starosta města i občané zcela jistě takovéto integrované pracoviště také přivítají.  Jde o další vstřícný krok dostupnosti těchto služeb veřejnosti.


(datum: 11. 10. 2013 | autor: Bc. Petra Kafková)

V Jihočeském kraji proběhlo 10.10.2013 ojedinělé cvičení složek Integrovaného záchranného systému pod názvem „AMOK 2013“. Jednalo se o přípravu na řešení mimořádné situace při útoku tzv. „šíleného střelce“ jakožto reakci na celosvětově rostoucí počet různě motivovaných útoků, psychicky nebo morálně narušených jedinců, proti civilistům s velkým počtem obětí.

Cílem cvičení bylo ověření postupů jak koordinovat činnost všech složek na místě zásahu. Tak aby policisté co nejrychleji eliminovali útočníka a záchranáři s hasiči mohli pomoci zraněným obětem. Přičemž bylo nezbytně nutné zajistit, aby zasahující příslušníci ZZS a HZS ČR nebyli ohroženi střelbou útočníka resp. zasahujících policistů.


(datum: 01. 10. 2013 | autor: Bc. Petra Kafková)

Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje děkuje společnosti E.ON Česká republika, s.r.o. za finanční dar v hodnotě 100 000,- Kč, který obdržela tento týden. Tyto prostředky budou využity k zajištění dalšího vzdlávání lékařů, nákup odborné literatury a další vybavení vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS JčK.


(datum: 28. 09. 2013 | autor: Bc. Petra Kafková)

Ve dnech 24. – 26. 9. 2013 se konalo v lokalitách lomů „Mexiko“ a „Velká Amerika“ Instruktážně metodické zaměstnání (IMZ) krizové připravenosti lezeckých skupin a leteckých záchranářů složek IZS. Pořadatelem této akce byla Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje. IMZ se zúčastnili zástupci složek IZS z celé republiky. Cvičilo se ve vzduchu, na skalních stěnách, podzemních štolách i ve vodě. V přírodním polygonu se během tří dnů vystřídalo více jak 250 lezců a záchranářů.


(datum: 20. 09. 2013 | autor: Bc. Petra Kafková)

19.9.2013 v odpoledních hodinách obdrželo Zdravotnické operační středisko JčK informaci o muži v bezvědomí u vody v nepřístupném terénu. Jednalo se o cca 60letého rybáře, který kempoval  na jižním břehu přehrady zhruba 5km západně od Frymburku. K postiženému byla okamžitě vyslána posádka ZZS Frymburk, vrtulník LZS s vybavením pro záchranu v nepřístupném terénu a hasiči na  malém motorovém člunu.


(datum: 16. 09. 2013 | autor: Bc. Petra Kafková)

Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje

přijme do pracovního poměru zdravotnického záchranáře nebo zdravotní sestru pro intenzivní péči na pozici operátor Zdravotnického operačního střediska.(datum: 05. 09. 2013 | autor: Bc. Petra Kafková)

Lipno nad Vltavou – Sobota 7. září 2013 bude na Lipně hodně aktivní. V celém areálu proběhne prezentace Integrovaného záchranného systému. Své schopnosti a dovednosti předvedou všechny složky – od vodních záchranářů, přes policii, hasiče, zdravotnickou záchrannou službu až po horskou službu. Rodinný program bude koncipován jako zábavný a interaktivní zároveň. „Chceme návštěvníkům přiblížit i méně známé záchranářské techniky,“ láká na sobotní program Filip Pekárek, ředitel Stezky korunami stromů, a prozrazuje jeden bod z programu: „Horská služba předvede slanění záchranářského psa přímo z vyhlídkové věže Stezky korunami stromů.“ Pro děti do 15 let je připraven bonus v podobě vstupného a jízdy tobogánem na Stezce korunami stromů zdarma.


(datum: 09. 08. 2013 | autor: Bc. Petra Kafková)

Dětská psychiatrická nemocnice Opařany a Zdravotnická záchranná služba JčK připravily společně program pro děti, které musejí být hospitalizované i v době letních prázdnin.

Přímo v areálu nemocnice se nachází výjezdová základna zdravotnické záchranné služby. Záchranáři umožní ve chvílích klidu, kdy nevyjíždí do terénu, dětem nahlédnout do své práce. Každou srpnovou sobotu se skupina dětí podívá přímo k záchranářům a seznámí se s tím, co se vlastně při záchraně a transportu pacientů všechno děje.  Děti mají možnost prohlédnout si sanitní vozidlo, zblízka se seznámit se zdravotnickým vybavením a osobně si některé i vyzkoušet. Také se projedou houkající sanitkou po areálu nemocnice.  Cenný je osobní kontakt dětí se zdravotnickými záchranáři, kdy se mohou ptát a dozvědět zajímavosti o jejich práci a chodu celé záchranné služby. Počítá se s tím, že si v terénu děti rychleji vybaví, jak zavolat v případě potřeby na tísňovou linku 155 a jak poskytnou první pomoc. Doufáme, že toto setkání alespoň trochu zpříjemní dětem prázdninové dny strávené v nemocnici.  Letošní  prázdniny se záchrankou v nemocnici Opařanech opravdu zase jinak.

Fotogalerie, www.dpnoparany.cz

 


(datum: 26. 07. 2013 | autor: Bc. Petra Kafková)

Od začátku dubna letošního roku probíhají na Zdravotnickém operačním středisku ZZS JčK a Operačním a informačním středisku HZS Jihočeského kraje výměnné stáže dispečerů ZZS a operačních důstojníků a techniků HZS.

V současné době využívá každá základní složka IZS vlastní aplikační vybavení určené pro podporu příjmu tísňového volání a operačního řízení sil a prostředků. V případě požadavku na společný zásah více než jedné základní složky IZS u mimořádné události je tento zásah řízen operačním střediskem jednotlivých složek a požadavek na společný zásah je od jedné k další základní složce IZS předáván formou datové věty z Telefonického centra tísňové linky 112 (v případě předávání informace od HZS) nebo telefonicky po dokončení příjmu tísňového volání (v případě předávání informace od PČR a od ZZS).


(datum: 03. 07. 2013 | autor: Bc. Petra Kafková)

V sobotu odpoledne proběhla na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích povolená demonstrace na protest proti problematickému soužití s romskou menšinou na sídlišti Máj. Odtud se nepovoleným průvodem na sídliště vydaly stovky demonstrantů. V následujících hodinách zde došlo k tvrdým střetům mezi extrémisty z řad demonstrantů a příslušníky Pořádkové jednotky Policie ČR.

Zhruba v 17:20 došlo k prvním zraněním. Vzhledem k rychle narůstajícímu počtu zásahů a eskalaci násilí na sídlišti byly z domova povolány do služby další dvě výjezdové posádky. Celkem jsme vyjížděli do oblasti nepokojů  k deseti zraněným lidem. Ve třech případech šlo o policisty, ve dvou o ženy. Většinou se jednalo o lehká zranění typu tržných a řezných ran způsobených střepy nebo gumovými projektily. Dva policisté utrpěli středně těžká zranění hlavy po zásahu letícím předmětem. Výjezdy do ulice J. Bendy komplikovaly posádkám ZZS barikády z kontejnerů a popelnic. S agresí vůči našemu personálu jsme se v průběhu nepokojů nesetkali. Ve 22:00 byl stav pohotovosti odvolán.

Fotogalerie


(datum: 03. 07. 2013 | autor: Bc. Petra Kafková)

Na novém úseku dálnice D3 ve směru z Prahy do Českých Budějovic u Plané nad Lužnicí prověřovaly v pondělí 24. června v odpoledních hodinách složky IZS součinnost při společném zásahu. Záchranáři využili jedinečnou možnost seznámit se s problematikou a specifikami záchranných prací na dálnici bez provozu těsně před jejím otevřením.

Tématem taktického cvičení byla hromadná dopravní nehoda autobusu, nákladního vozidla a šesti osobních automobilů, která zablokovala všechny čtyři jízdní pruhy dálnice D3.

(datum: 12. 06. 2013 | autor: Bc. Petra Kafková)

Posádky Zdravotnické záchranné služby JčK měly na sobotním Budějovickém půlmaratonu plné ruce práce.

Zdravotnickou asistenci zajišťovaly dvě posádky ZZS JčK rozmístěné na strategických místech podél trati závodu a další dvě posádky umístěné na náměstí Přemysla Otakara II. společně s vozidlem pro řešení následků mimořádných událostí. Rodinný běh, který startoval v pět hodin odpoledne, proběhl bez komplikací. Nejvíc práce měli naši záchranáři během hlavního závodu. Na trať dlouhou 21,0975 km vyběhlo v 19:00 hodin 2500 závodníků.

Ošetřili jsme celkem 22 osob. Osm závodníků muselo být následně odtransportováno do Nemocnice České Budějovice a.s. (1x traumatologie, 6x interní oddělení a 1x na anesteziologicko-resuscitační oddělení). Jednalo se převážně o vyčerpané, dehydratované, kolabující běžce. Ostatní jsme zaléčili v našem zdravotnickém stanu a po krátkém odpočinku, doplnění tekutin, cukrů, atd. byli schopni odejít „po svých“.  Na počtu ošetřených se určitě velkou měrou podepsalo teplé a vlhké počasí.

Fotogalerie


(datum: 12. 06. 2013 | autor: Bc. Petra Kafková)

Rallye Rejvíz je metodické zaměstnání pro posádky záchranných služeb, které se mezi záchranáři těší velké popularitě. Soutěž je příležitostí změřit své schopnosti a znalosti s kolegy nejen z různých částí České republiky, ale také ze zahraničí. V Koutech nad Desnou probíhal v týdnu od 22.5.do 26.5. sedmnáctý ročník této soutěže. Posádky se utkaly v kategorii lékařských a zdravotnických týmů, a to v rámci národní i mezinárodní části. Několik let jsou součástí akce také kategorie mediků a operátorů. Soutěže se letos zúčastnilo celkem třiadevadesát posádek, tedy téměř tři sta soutěžících zdravotníků. Ze zahraničí dorazily týmy ze Slovenska, Japonska, Austrálie, Německa, Turecka, Estonska, Bosny a Hercegoviny, Kanady, Kypru, Polska, Maďarska, Slovinska, Litvy, Holandska, Rumunska, Rakouska a Řecka.


(datum: 24. 05. 2013 | autor: Bc. Petra Kafková)

V pondělí 20. května proběhlo v Týně nad Vltavou, v areálu bývalých Jaselských kasáren v Havlíčkově ulici, taktické cvičení složek IZS Jihočeského kraje. Tématem cvičení byla záchrana osob zavalených při zřícení domu s následným požárem sklepních prostor.

TC se zúčastnily všechny složky IZS - dvě posádky Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje a vozidlo pro řešení následků MU ZZS JčK, profesionální hasiči ze stanic Týn nad Vltavou a České Budějovice včetně technického kontejneru, jednotka SDH obce Týn nad Vltavou, Policie ČR se skupinou kynologů.


(datum: 23. 04. 2013 | autor: Bc. Petra Kafková)

Ve dnech 19. – 21.4. 2013 se konala v areálu Výstaviště České Budějovice a.s. výstava Mobil salon. Pavilon „Z“ nabídl opět zajímavou expozici a ukázky práce všech složek Integrovaného záchranného systému.

Pro letošní ročník výstavy jihočeští záchranáři připravili nejen ukázku současné nejnovější techniky a přístrojového vybavení, ale i pohled do historie záchranné služby.  Návštěvníci měli možnost si prohlédnout historická sanitní vozidla Škoda 1201, Škoda 1203 a porovnat je se současnou technikou.


(datum: 11. 04. 2013 | autor: Bc. Petra Kafková)

Ve středu 10.4.2013 proběhlo na ZZS JčK v Českých Budějovicích předání sponzorského daru od společnosti Kapitol a.s. pro naše vzdělávací a výcvikové středisko. Společného setkání při této příležitosti se zúčastnili pan Milan Kopčil s regionálními zástupci Kapitolu, ředitel ZZS JčK MUDr. Marek Slabý a členové studijní skupiny vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS JčK.


(datum: 11. 04. 2013 | autor: Bc. Petra Kafková)

OS Prachatice pořádalo pro kolegy záchranáře a ostatní spřátelené složky již 6. ročník turnaje v sálové kopané. Akce se konala v pátek 5. dubna 2013 ve sportovní hale Tatran v Prachaticích. V letošním roce proti sobě nastoupilo devět soutěžních týmů. První místo vybojoval tým ZZS Prachatice, který se může pochlubit i tím, že jejich brankář Jan Toman nepustil do brány ani jeden gól.


(datum: 06. 04. 2013 | autor: Bc. Petra Kafková)

Dne 4.4.2013 se předseda AZZS ČR MUDr. Marek Slabý zúčastnil slavnostního podpisu Rámcové smlouvy mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo o přeshraniční spolupráci v oblasti zdravotnické záchranné služby.

Smlouva byla podepsána na Krajském úřadu Plzeňského kraje. Smlouvu podepsal  Leoš Heger, ministr zdravotnictví ČR a Daniel Bahr, spolkový ministr zdravotnictví. Přítomni byli dále Emilia Müller, ministryně pro federální a evropské záležitosti Svobodného státu Bavorsko, Markus Ulbig, ministr vnitra Svobodného státu Sasko, pracovníci obou ministerstev zdravotnictví, zastupitelských úřadů a krajů.


(datum: 14. 02. 2013 | autor: Bc. Petra Kafková)

V únoru přivítala Dolní Vltavice na Lipensku záchranáře z celého Česka, aby si zde společně se zahraničními kolegy vyměňovali zkušenosti při nácviku záchrany lidského života na ledu. Tuto významnou aktivitu každoročně organizuje místní skupina Vodní záchranné služby Český Krumlov (VZS ČK). Akce se konala ve dnech 7.- 9. 2. 2013 na základně vodní záchranné služby v Dolní Vltavici. Stejně jako v loňském roce se aktivně zúčastnili i letečtí záchranáři ZZS JčK. Díky poskytnutému zázemí na základně VZS ČK si mohli letečtí záchranáři opět procvičit záchranu osoby z vody za pomoci vrtulníku a lanového podvěsu i v takto náročných zimních podmínkách.

Článek VZS.

Fotogalerie


(datum: 05. 02. 2013 | autor: Bc. Petra Kafková)

Posádka sloužící na výjezdové základně ve Frymburku by se v letošním roce měla dočkat nového zázemí. V říjnu 2012 započala, po několika letech příprav, výstavba objektu Centrálního záchranného integrovaného systému Lipensko. Hlavní investorem stavby je Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje - respektive MV ČR, dále se na financování  podílí Jihočeský kraj společně s městysem Frymburk. V objektu najdou zázemí profesionální a dobrovolní hasiči a výjezdová posádka zdravotnické záchranné služby.