Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje


Archiv 2012

(datum: 20. 12. 2012 | autor: Bc. Petra Kafková)

Horská služba Šumava podepsala 19.12. v Plzni a 20.12. v Českých Budějovicích  nové smlouvy o spolupráci se Zdravotnickými záchrannými službami Jihočeského a Plzeňského kraje.

Smlouva s přesným jménem „Dohoda o plánované pomoci na vyžádání“ navazuje na současné legislativní úpravy pro složky Integrovaného záchranného systému v ČR. „Poprvé se v takovém dokumentu objevuje existence tzv. first respondera, tedy záchranáře mimo ZZS, který má ovšem adekvátní výcvik a vzdělání,“ uvedl ke smlouvě Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava. Dodal, že HS spolupracuje s oběma krajskými záchrankami již řadu let na velmi vysoké úrovni nejen při zásazích v terénu, ale i při společných cvičeních a školících akcích. Na základě výzvy zdravotnického operačního střediska ZZS poskytují horští záchranáři kvalifikovanou předlékařskou první pomoc zejména v místech, kam se nemá v zimních, ale i v letních měsících technika zdravotníků šanci dostat. „Jsme rádi, že spolupráce s Horskou službou vytváří právě ten prvek, který u nás výrazně chybí – zapojení dobrovolníků do systému první pomoci a přednemocniční neodkladné péče. Nejedná se však o laickou pomoc, ale kvalifikované standardně vzdělané záchranáře  pracující v jasně daném a určitém režimu po dobu celého roku. Stanice HS tak vhodně doplňují síť výjezdových základen ZZS budovaných na základě Plánu plošného pokrytí především v lokalitách s obtížným horským terénem a v lokalitách, kde není provozně ani ekonomicky přijatelné udržet výjezdové základny ZZS“ řekl po podpisu smlouvy MUDr. Marek Slabý, ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje. Dohoda o plánované pomoci byla v totožném znění a struktuře je v těchto dnech podepisována zástupci HS i se záchrannými službami dalších krajů.


(datum: 17. 12. 2012 | autor: Bc. Petra Kafková)

 


(datum: 09. 12. 2012 | autor: Bc. Petra Kafková)

V prostorách Vzdělávacího a výcvikového střediska Zdravotnické záchranné služby JčK proběhl tento měsíc již 3. ročník pravidelného školení českobudějovické Městské policie v poskytování první pomoci. Pod vedením našich lektorů absolvovali strážníci praktický nácvik oživování na interaktivním resuscitačním modelu. Dále si doplnili znalosti o nejnovější postupy v poskytování první pomoci. Strážníci také navštívili pracoviště Krajského zdravotnického operačního střediska ZZS JčK.

Tato školení pomáhají strážníkům lépe zvládat situace v terénu, kdy se jako první dostanou k osobě se zdravotními potížemi. Dokáží tak poskytnout účinnou první pomoc do příjezdu zdravotnické záchranné služby. Tím se zvyšuje šance pacienta na přežití.


(datum: 13. 11. 2012 | autor: Bc. Petra Kafková)

V areálu Hasičského záchranného sboru v Gmündu  se dne 9.11.2012 konalo setkání složek Integrovaného záchranného systému  Jihočeského kraje a záchranných složek Dolního Rakouska. V rámci projektu  Healthacross in Practice se zde sešli zástupci Zdravotnické záchranné služby a Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje, záchranné služby Österreichisches Rotes Kreuz - Niederösterreich a Hasičského záchranného sboru Dolního Rakouska a zástupce Dolnorakouské státní správy. Hlavním záměrem akce bylo seznámení se s vybavením pro řešení následků mimořádných událostí české a rakouské strany a možností jeho vzájemného využití v rámci přeshraniční spolupráce.


(datum: 04. 11. 2012 | autor: Bc. Petra Kafková)

Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje pořádala 1.11.2012 v Českých Budějovicích pro složky Integrovaného záchranného systému Instruktážně metodické zaměstnání „Věž 2012“. Specialisté pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou nacvičovali práci a záchranu na dominantě města - Černé věži. Podobné cvičení proběhlo naposledy v letech 2008 a 2010.


(datum: 21. 10. 2012 | autor: Bc. Petra Kafková)

Dne 19.10. se na Kramolíně, v atraktivním prostředí areálu  „Stezka korunami stromů“, konalo taktické cvičení složek Integrovaného záchranného systému. Cílem tohoto cvičení bylo seznámení se se silami a prostředky jednotlivých složek IZS a prověření spolupráce při záchraně osob z vyhlídkové věže.  Prakticky se vyzkoušely různé způsoby transportu postižených osob s vyhodnocením nejrychlejšího –nejefektivnějšího způsobu provedení.

Cvičení se, kromě pořádajícího Hasičského záchranného sboru Jčk, ÚO Český Krumlov, zúčastnila i Zdravotnická záchranná služba JčK a Horská služba Šumava.


(datum: 13. 10. 2012 | autor: Bc. Petra Kafková)

Posádky Zdravotnické záchranné služby JčK zasahovaly v noci z pátka na sobotu u vážné dopravní nehody s větším počtem zraněných. Operátoři byli o nehodě informováni v 1:21 hodin. Podle hlášení na tísňovou linku se na hlavní silnici mezi obcemi Krasejovka a Dolní Vesce čelně střetla dvě osobní vozidla a následně do nich narazila malá dodávka. K nehodě okamžitě vyjely posádky RLP Český Krumlov, RV a dvě posádky RZP České Budějovice, HZS a PČR. Z místa nehody pak byla vyžádána ještě jedna posádka RZP z Českých Budějovic.


(datum: 01. 10. 2012 | autor: Bc. Petra Kafková)

Jihočeští záchranáři mají za sebou zásah v náročném terénu. V pátek 28. září v 9:40 přijali operátoři krajské tísňové linky 155 zprávu o pádu muže ze skalní stěny z výšky cca 15 metrů. K události došlo na skále u Orlické přehrady asi 1,5 km severovýchodně od Jickovic. Skupina mladých lidí zde trénovala skalní lezení. Při výstupu, těsně pod vrcholem, mladý lezec uklouzl a spadl. Pravděpodobně se s ním vytrhl jistící bod a mladík spadl z výšky zhruba 15 m, po pádu zůstal při vědomí, stěžoval si na bolest celého těla.


(datum: 01. 10. 2012 | autor: Bc. Petra Kafková)

V Praze se 21.9.2012, v rámci oslav 155 let od založení pražské záchranky, konala odborná konference a metodické cvičení. Hlavním tématem konference bylo, prostřednictvím zajímavých kazuistik, představit činnost pražských záchranářů. Jednou z nejpoutavějších byla přednáška o leteckém neštěstí v Suchdole, ke kterému došlo roku 1975.

Metodické cvičení probíhalo od pátečního večera 21. září do neděle 23. září 2012. Cvičení se účastnilo celkem deset posádek z České republiky a ze Slovenska. Jihočeský kraj zastupovala tříčlenná posádka prachatických záchranářů.


(datum: 18. 09. 2012 | autor: Bc. Petra Kafková)

U příležitosti Světového dne první pomoci uspořádal v Prachaticích 10. září oblastní spolek ČČK Prachatice za podpory Ministerstva obrany Den branné přípravy. Na akci se také podíleli pracovníci Zdravotnické záchranné služby OS Prachatice společně s Hasičským záchranným sborem, Horskou službou, Jihočeskou záchrannou kynologickou brigádou, Kontaktním centrem Prevent a žáky prachatických základních škol.


(datum: 04. 09. 2012 | autor: Bc. Petra Kafková)

Společnost krizové připravenosti zdravotnictví České lékařské společnosti J. E. Purkyně ve spolupráci s Ústředním vojenským zdravotním ústavem Armády ČR pořádají praktické zaměstnání „CIMIC – CIVIL & MILITARY COOPERATION A ZDRAVOTNICKÉ SYSTÉMY V ČR“, které se uskuteční ve dnech 10. až 13. září 2012 na letišti v Plzni-Líních. Záštitu nad touto akcí převzal Milan Chovanec - hejtman Plzeňského kraje.

Zdravotnickou záchrannou službu Jihočeského kraje zde budou prezentovat členové Biohazard teamu, kteří zde představí systém Výjezdní skupiny JčK pro Vysoce nebezpečné nákazy včetně speciálního vybavení a aktivně se zúčastní odborných přednášek.


(datum: 04. 09. 2012 | autor: Bc. Petra Kafková)

Vzdělávací středisko v obci Hlavatce okr. Tábor bylo zázemím pro projektové aktivity Evropského projektu "Záchrana života na vlastní kůži aneb První pomoc prožitkem", CZ.1.07/1.3.06/03­.0005, který realizovalo občanské sdružení Ve škole i mimo ni ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Jihočeského kraje - partnerem projektu.

Jako poděkování za skvělé zázemí a vstřícnost obyvatel obce uspořádali realizátor projektu společně s partnerem projektu otevřené pětihodinové školení pro občany obce, nazvané PPP - Open aneb Na vlastní kůži pro občany obce Hlavatce.


(datum: 31. 08. 2012 | autor: Bc. Petra Kafková)

Rada Jihočeského kraje schválila 28. srpna vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele nového heliportu v areálu Letiště České Budějovice. Současně se zázemím Letecké záchranné služby zde vznikne i nová výjezdová základna pozemní záchranné služby. Výjezdová posádka záchranné služby z této základny zabezpečí především pokrytí oblasti jihozápadně od Českých Budějovic.


(datum: 25. 06. 2012 | autor: Bc. Petra Kafková)

Lidé měli možnost 23. června, na Den otevřených dveří Jihočeského kraje a Letiště České Budějovice, navštívit areál letiště v Plané. Pro veřejnost zde byly připraveny komentované prohlídky areálu, ukázky letadel i jejich modelů, lety za zvýhodněné ceny, představení všech složek Integrovaného záchranného systému JčK a další doprovodný program. Hejtman Jihočeského kraje Mgr. Jiří Zimola předal při slavnostním nástupu dobrovolným hasičům nová plovoucí čerpadla, elektrocentrály a další techniku.


(datum: 10. 06. 2012 | autor: Bc. Petra Kafková)

V sobotu 9.6.2012 zajišťovala naše organizace přednemocniční neodkladnou péči pro závodníky prvního ročníku půlmaratonu v Českých Budějovicích. Jihočeská metropole se tak připojila k běžeckému seriálu RunCzech.com. 17.00 startoval Rodinný běh na 3 km, kterého se účastnilo 600 běžců. Následoval samotný, 21,0975 km dlouhý, mezinárodní půlmaratón s účastí 1400 závodníků. ZZS JčK měla v prostoru startu a cíle závodu připravenu posádku rychlé lékařské pomoci a postavený zdravotnický stan s vozidlem pro řešení následků MU s hromadným postižením zdraví. Další dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci byly rozmístěny na strategických místech podél trati závodu.


(datum: 10. 06. 2012 | autor: Bc. Petra Kafková)

Závěrečná konference úspěšného projektu „Záchrana života na vlastní kůži aneb První pomoc prožitkem“, proběhla v pátek 8. června 2012 ve vzdělávacím středisku v Hlavatcích. Sešli se zde absolventi jednotlivých kurzů, lektoři i zástupci Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje jakožto partneři projektu.


(datum: 10. 06. 2012 | autor: Bc. Petra Kafková)

30. května – 3. června 2012 v Koutech nad Desnou v Hrubém Jeseníku se konal již 16. ročník mezinárodní soutěže zdravotnických záchranných služeb Rallye Rejvíz zároveň s 6. ročníkem soutěže operátorů ZOS „Zlaté sluchátko“ a 2. ročníkem soutěže studentů lékařských fakult MUC. RR.

V letošním roce startovalo rekordních 93 posádek z různých států světa (Česko, Estonsko, Chorvatsko, Japonsko, Kanada, Kypr, Litva, Maďarsko, Německo, Nizozemí, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Turecko, USA, Velká Británie).


(datum: 01. 06. 2012 | autor: Bc. Petra Kafková)

Roční úsilí téměř 20-ti členného dětského filmového štábu, působící v rámci zájmových kroužků v Salesiánském středisku mládeže – domu dětí a mládeže České Budějovice, se v úterý 29. 5. 2012 dovršilo.

Za přítomnosti dětského obecenstva, rodičů, zástupců veřejného života a sponzorů se uskutečnila v multikině CineStar v Českých Budějovicích premiéra dětského výchovně-preventivního spotu „Bezpečně na kole“. Tento spot je určen pro žáky I. stupně ZŠ a děti jej bezplatně natočily pro své vrstevníky. Spot poukazuje na nebezpečí jízdy na jízdním kole s nezapnutou cyklohelmou a sluchátky v uších se zapnutou hudbou.


(datum: 18. 05. 2012 | autor: Bc. Petra Kafková)

Dne 16. května se u obce Poněšice u Hluboké nad Vltavou konalo taktické cvičení složek Integrovaného záchranného systému Jihočeského kraje s tématem „Pád letadla v nepřístupném terénu“. Účastnily se ho všechny základní složky Integrovaného záchranného systému JčK, které si ověřily spolupráci jak na úrovni svých operačních středisek, tak na taktické úrovni přímo na místě zásahu.


(datum: 06. 05. 2012 | autor: Bc. Petra Kafková)

Ve dnech 28. - 29.4.2012 se uskutečnil v plzeňské Kooperativa Aréně na Lochotíně IV. ročník celorepublikového turnaje záchranných služeb ČR v ledním hokeji. Pořadatelem byl místní hokejový klub HC HURSCH Plzeň, působící při Zdravotnické záchranné službě Plzeňského kraje. Letošního ročníku se zúčastnilo rekordních 10 týmů ze všech krajů ČR.


(datum: 29. 04. 2012 | autor: Bc. Petra Kafková)

V pořadí padesátý babybox v České republice byl zprovozněn v pravé poledne 25. dubna v Českých Budějovicích. Slavnostní otevření proběhlo za přítomnosti zakladatele babyboxů Ludvíka Hesse, ředitele Zdravotnické záchranné služby JčK  Marka Slabého, náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví a sociální věci Mgr. Ivany Stráské, poslankyně PČR Mgr. Vlasty Bohdalové a zástupců nemocnic a obcí Jihočeského kraje.


(datum: 23. 04. 2012 | autor: Bc. Petra Kafková)

Zdravotnická záchranná služba JčK se prezentovala na tradiční výstavě Mobil salon 2012, která se konala ve dnech 13. - 15. dubna 2012 na Výstavišti v Českých Budějovicích.

Pro jubilejní 20. ročník výstavy si jihočeští záchranáři společně s kolegy z Integrovaného záchranného systému JčK připravili poutavý program. Uvnitř pavilonu „Z“ prezentovaly všechny složky svoji činnost a před pavilonem mohli návštěvníci shlédnout ukázky jednotlivých složek i vzájemné součinnosti. Novinkou byla simulace mimořádné události - nehody autobusu s velkým počtem zraněných, na které se podílely všechny složky IZS. Velmi poutavá byla i ukázka zásahu pořádkové jednotky PČR proti „rowdies“- problematické skupině sportovních fanoušků.


(datum: 15. 04. 2012 | autor: Bc. Petra Kafková)

Záchranáři ZZS JčK se zúčastnili druhého ročníku turnaje složek IZS v ledním hokeji, který se konal 3. dubna 2012 na zimním stadionu „Budvar arény“ v Českých Budějovicích. V loňském roce byla hlavním pořadatelem Policie ČR, letos se tohoto úkolu zhostil Hasičský záchranný sbor JčK.

Do zápasů nastoupilo pět týmů, a to z Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje, Policie ČR, Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje, Vězeňské služby a Armády ČR z Bechyně.


(datum: 18. 03. 2012 | autor: Bc. Petra Kafková)

Zdravotnická záchranná služba JčK otevřela novou výjezdovou základnu ZZS JčK v obci Vacov okr. Prachatice. Zázemí pro posádku ZZS bylo vytvořeno v nově zrekonstruované budově zdravotního střediska. Slavnostní otevření budovy proběhlo v pátek 16. března 2012 za účasti náměstkyně hejtmana JčK Mgr. Ivany Stráské, ředitele ZZS JčK MUDr. Marka Slabého a starosty obce Miroslava Roučky.


(datum: 08. 03. 2012 | autor: Bc. Petra Kafková)

 


(datum: 24. 02. 2012 | autor: Bc. Petra Kafková)

Nácvik záchrany osob ze zamrzlé vodní hladiny za pomoci vrtulníku mají za sebou letečtí záchranáři ZZS JčK. Během čtvrtka absolvovali záchranáři LZS teoretickou i praktickou část výcviku pod vedením lektora společnosti Alfa Helicopter, s.r.o. (provozovatel vrtulníku LZS JčK). Cvičení probíhalo v návaznosti na konferenci a mezinárodní seminář o záchraně lidských životů na ledu, který se koná od čtvrtka 23. února do soboty 25. února v Dolní Vltavici a jejímž organizátorem jsou českokrumlovští vodní záchranáři v čele s Ing. Milanem Bukáčkem.

 


(datum: 06. 02. 2012 | autor: Bc. Petra Kafková)

V minulém týdnu dokončila Zdravotnická záchranná služba JčK centralizaci příjmů tísňových výzev linky 155 v Jihočeském kraji. Jde o splnění dalšího důležitého úkolu při sjednocování celokrajského uspořádání Zdravotnické záchranné služby, tak jak bylo naplánováno již v roce 2005.

Ke Krajskému zdravotnickému operačnímu středisku (KZOS) bylo 1. února 2012 připojeno poslední oblastní středisko Tábor, jehož operátoři přijímali 6 - 7 tisíc tísňových výzev  ročně. Tomuto kroku předcházela několikaletá pečlivá příprava. Spočívala jednak ve výstavbě jednotné radiofonní sítě (2005 -2007), obnově a sjednocení spojovací techniky, přípravě softwarového a hardwarového vybavení, zavedení GPS navigace do všech sanitních vozidel ZZS (2009) a především ve vybudování zcela nového pracoviště KZOS (2010).


(datum: 13. 12. 2011 | autor: Bc. Petra Kafková)

Lékařská služba první pomoci pro děti i dospělé mění od Nového roku zřizovatele a od 2. ledna i místo, kde budou umístěny ordinace.

ilustrační fotoLSPP dospělá i dětská jsou v současné době zřizovány i provozovány v Českých Budějovicích Zdravotnickou záchrannou službou Jihočeského kraje. Obdobně fungovaly lékařské pohotovosti i v ostatních velkých městech regionu. Během posledních dvou let došlo ke změně celokrajské koncepce provozování těchto služeb. Ve všech okresních městech a v Českých Budějovicích jsou postupně LSPP převáděny pod nemocnice. Pro pacienty tento krok neznamená ani zásadní změnu ve způsobu ošetření, ani zásadní změnu v dostupnosti místa, kde je LSPP provozována. Obě ordinace budou přestěhovány 2.1.2012 z budovy Záchranné služby v ulici Boženy Němcové, pouze o několik desítek metrů do budovy F dolního areálu Nemocnice České Budějovice a.s., kde budou mít svůj vlastní vchod z ulice Generála Svobody (viz. přiložená mapka).